Несебър с нов онлайн портал за археология и култура
- Дигитализацията на ценни експонати е осъществена в партньорство с Румъния и Молдова
- Сайтът е достъпен за всички любители на старините
Нов онлайн портал показва в дигитализирин вид археологически експонати и културни ценности, разкрити на територията на Несебър. Той е изграден на специален сървър с възможност за събиране и представяне на цифрови данни в различни формати и в бъдеще време.
Проектът е реализиран от международен екип в партньорство с Националния исторически музей на Молдова и Музея за национална история и археология в Констанца по съвместната инициатива “Черноморски портал за археология, история и култура”.
Сайтът е достъпен и всеки, който иска да разгледа
3D модели на старините,
може да го направи на arhicup.com/web-portal- arhicup.
Първите дейности започнаха през юни 2020 г., а преди броени дни проектът приключи и бяха отчетени резултатите, съобщиха от общинската администрация на Несебър.
След като бе осигурено специализирано 3D статично и мобилно оборудване за сканиране на културни ценности, започна дигитализация на археологически експонати и обекти, които се превърнаха в част от новоразработения интернет портал, обясниха от администрацията.
Уеб платформата включва отделни секции за съхранение на информацията - интегрирана библиотечна система, цифрова библиотека за описание и представяне на библиографски, фото, аудио, видео данни, програма за представяне на 3D модели на културни ценности и цифрова колекция от стари карти на Черноморския регион с Web-ГИС за георефериране на обектите.
За повече от две години работа по проекта са реализирани различни съвместни инициативи. Една от тях е изложба на стари географски карти, които представят Черноморския регион в
европейската картография през вековете
През юни 2022 г. пък успешно е реализирана съвместна научна експедиция в Южна Румъния. На терен с осигуреното мобилно оборудване бяха сканирани археологически останки.
През октомври община Несебър, която е водещ бенифициент по проекта, проведе научнопрактическа конференция, в която се включиха археолози, историци и представители на туристическия сектор.
“Участието на община Несебър в проекта подобрява достъпа до обекти на историческото наследство чрез дигитализация, а това е част от общинската политика за опазване, промотиране и устойчиво управление на културните ценности”, каза кметът Николай Димитров.
Той е убеден, че конкретните дейности на местно ниво са в съответствие с Националната стратегия за развитие на културата. Подобни проекти са важни за насърчаване на бизнеса и предприемачеството в областта на туризма и културата, каза кметът.
Проектът е за 567 000 евро, осигурени от Съвместна оперативна програма за трансгранично сътрудничество.
Резултатите от проекта за създаване на дигитална платформа за културни ценности бяха представени на заключителна пресконференция в Несебър.