Йотова: Не можем винаги да слушаме какво решение взема Европа, за да го изпълним
Не можем да се оставим винаги да слушаме какво решение се взема в Европа, за да го изпълним и ние. Това заяви в предаването "Панорама" по БНТ вицепрезидентът Илияна Йотова. Със съжаление тя отбеляза, че не вижда кога ще се намери край на ужасяваща агресия и насилие, случващи се в Украйна. "Най-лошото е ако свикнем с това, че в центъра на Европа има война. Свикването с войната би било най-тежката присъда за днешното общество, не само българското, европейското, световното. Трябва да бъдем доста по силни", коментира вицепрезидентът като уточни, че войната в Украйна е война в Европа.
На въпрос какво е събудил инцидентът край Елхово, при който загина млад граничар, Йотова посочи, че не е справедливо да се твърди, че всички спим. "Това не е справедливо нито за хората, които са на границата, нито към тези, които взимат решения. Този инцидент нямаше да е възможен ако бяхме си свършили работата като институции и държава през последните 10 г. Въпросът не е само български", отбеляза тя. И добави, че след войната в Сирия Европа не може да намери своите силна и адекватна политика по отношение на миграцията, а остарял и неработещ документ като Дъблинското споразумение все още е в сила и 6-7 г. не е поправен.
Можехме да имаме доста по-структурирана политика спрямо нашите европейски искания, добави вицепрезидентът. Според нея България получава твърде малко пари по Фонда за миграция и този въпрос е трябвало да бъде поставен при обсъждането на общоевропейския бюджет. "Важно е заради техниката, системите за наблюдение, за онзи контингент от Frontex, който оперира на нашата граница заедно с бившата служба по обежища", уточни Йотова.
Тя изтъкна като проблеми съкращаването на Гранична полиция, неподготвените хора, прехвърлянето на полицейски части от вътрешността на страната към границата. Още 2014 г. заедно с колеги от ЕП отидохме на границата и те, и аз бяхме учудени от лошите условия, отбеляза Йотова. Според нея за почти 10 г. това не се е променило.
Вицепрезидентът отбеляза, че напоследък винаги е имало засилена мигрантска вълна и може да спори с всеки, който е твърдял, че е имало период с пренебрежимо малко мигранти.
"Всичко минава през разбиването на каналджийските мрежи. Смятате ли, че те са създадени преди 2-3 месеца, прди година? ", реторично попита Йотова.
Вицепрезидентът смята, че нестабилността влияе на всичко и съжали, че вече 2 г. сме в политическа криза. "Този път по молба на много от партиите в парламента президентът създаде може би най-добрата логистика, за да могат да бъдат проведени достатъчно разговори между парламентарните групи, да има диалог. И той се случи. Това е най-голямото завоевание през последните няколко седмици - стана неставащото през предишни периоди. Седнаха на една маса", доволна е тя от смекчения напоследък тон.