Eврокомисарят Мария Габриел и над 100 директори и учители дискутират в Пловдив STEМ образованието (снимки)
Еврокомисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел участва в провеждащия се в Пловдив форум за бъдещето на STEМ образованието. Той е организиран от издателство "Клет България" и вестник "24 часа" .
В него се включиха над 100 директори и преподаватели от цялата страна, зам.-министърът на образованието Мария Гайдарова, заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов, както и експерти от чужбина.
“STEM образованието засяга всяка сфера от настоящето и бъдещето ни, а STEM уменията са за цял живот. Подкрепата за младите хора, създаването на интерес от научните изследователи и ключовата роля на учителите са предизвикателства, но и възможности. Днес, за талантите на България и Европа e важно да свържем абстрактното с конкретното и превърнем интереса в стимул за кариера. Имаме нужда от техните идеи и решения”, заяви Мария Габриел.
Тя ще настоява в инженерните науки да се обучават повече момичета, което да започва от гимназиален етап. Комисар Габриел презентира инициативата „Момичета в кръговата икономика“, където по тази програма се обучават онлайн девойки. Целта е 40 000 момичета от 14 до 19 години до 2027 г. в Европа да придобият умения в кръговата икономика.
До момента са обучени над 13 хиляди момичета. България също прави много, като у нас 44 училища са се включили в програмата.
Зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов заяви, че STEM образованието е големият ни шанс да направим ранно кариерно ориентиране и профилиране на децата, още в основното училище.
На място бяха представени и първите у нас дигитални уроци за иновативно STEM обучение за ученици от 5. до 7. клас, разработени от издателство Клет България. Ресурсите са подходящи както за училища с изградени STEM центрове, така и за разнообразяване на часовете по всички природни науки
"В България ще бъдат изградени нови 2243 STEМ центъра", заяви проф. Найден Шиваров, директор на Националния център. Досега са създадени в 300 училища.
От Плана за възстановяване и устойчивост са отпуснати над 500 милиона лева за нови технологични центрове в училищата на България. Паралелно със София ще работят три национални STEM центъра, в Хисаря, Ястребино и Ковачевци. Те са финансирани за общо 18 млн. лева. Всички центрове трябва да бъдат готови до 2026 година.
Проектите ще се подават от началото на 2023 година от всички училища у нас в България. Мария Гайдарова увери присъстващите във форума, че имат пълната подкрепа на образователното министерство във въвеждането на новите технологии.