Откриха 2 храма край с. Татул - единия средновековен, другия под него още от римско време (обзор)

10.11.2022 19:25 Ненко Станев
Това лято разкопките в светилището бяха подновени след 15-годишно прекъсване Проф. Николай Овчаров показва прага на стария храм, зад който се намира входа към църквата. Проф. Николай Овчаров показва прага на стария храм, зад който се намира входът към църквата. Проф. Николай Овчаров показва прага на стария храм, зад който се намира входът към църквата.
Част от откритите при разкопките монети, по които е датирана църквата.

Това лято разкопките в светилището бяха подновени след 15-годишно прекъсване

Два храма разкриха археолози по време на разкопки в древния култов комплекс край момчилградското село Татул.

Проучването, финансирано от община Момчилград, бе извършено под ръководството на проф. Николай Овчаров и д-р Николай Бояджиев от Регионалния исторически музей в Смолян. Археолозите разкопаха горната част на хълм, където попаднаха на средновековна църква, а в пласта под нея- на храм от римската епоха.

“Имахме данни за наличието на сграда, която е описана като църква през 30-те години на XX в. от кърджалийския краевед Никола Иванов. Предположенията му се потвърдиха. Според откритите при експедицията материали църквата е

построена през V-VI в. и е съществувала чак до IX-XII в.

Разкритата сграда впечатлява със значителните си размери. Дължината ѝ достига почти 18 метра и това я нарежда в челната тройка на откритите до момента християнски храмове в Източните Родопи”, заяви проф. Николай Овчаров.

Според него точните размери на храма не може да се установят, защото част от абсидата е била унищожена. Любопитното е, че сградата е стъпила върху скала, изсечена като нос на кораб. Стените на църквата са изградени от добре издялани четвъртити камъни с дебел и качествен пласт хоросан. Постройката е била покрита с големи керемиди.

При проучването археолозите установили, че

църквата е издигната върху основите на още по-древна монументална сграда

От нея са оцелели значителни части от зидове, както и широкият почти 2 метра масивен каменен праг, напълно запазен на входа. Първоначално археолозите са смятали, че са попаднали на саркофаг.

Впоследствие под прага е разкрит още един каменен блок, който е използван като стъпало. По останките от по-стария храм личат специално издяланите места за бази на колони, които са оформяли тържествения портал. Според откритите монети и керамика тази сграда е построена през II-III в. и вероятно е представлявала голям храм.

“По време на тазгодишните разкопки загадката около хилядолетната драматична история на светилището при село Татул е окончателно разкрита. Оказва се, че след римското завоевание на Тракия

през първите векове на новата ера древният архитектурен ансамбъл е бил превърнат в светска вила,

но споменът за святото място въобще не е изчезнал. Култовите функции обаче вече са извършвани на съседния хълм, където е построен монументален храм.

След приемането на християнството в Родопите през V в. тази култова сграда е разрушена, а на нейно място е построена великолепна християнска църква”, каза проф. Овчаров.

Той припомни, че основната част от светилището на Татул е разкрита при мащабни разкопки в периода 2004-2007 г. Това лято те бяха възобновени след 15-годишна пауза.

Светилището край село Татул има история от 6000 години. То е възникнало като праисторическо свято място, преминало е през бронзовата епоха, съществувало е във времето на Троянската война, а по-късно е превърнато последователно в римска и византийска вила.

“По време на проучванията при предишните разкопки беше потвърдена издигнатата още от траколозите Иван Венедиков и Александър Фол хипотеза, че става дума за

единствен по рода си античен храм на легендарния певец Орфей”,

подчерта проф. Николай Овчаров. Той поясни, че в изсечения саркофаг на върха на скалната пирамида, която е била в центъра на светилището, всъщност се е намирал символичният гроб на митичния герой. По този начин се е осъществявала връзката между земята и небето.

“През римската и византийската епоха монументалният архитектурен комплекс е превърнат в аристократична укрепена вила. В края на XI – началото на XII в. тя е била собственост на видния ромейски велможа севаст Георги Палеолог, приближен на император Алексий І Комнин. Той е родоначалник на династията Палеолози, която управлява Византийската империя през ХІІІ-ХV в. С нея са родствено свързани владетелските династии на България, Сърбия, а по-късно и на Русия. А имението при Татул е било един от многобройните дарове, които признателният император Алексий І Комнин дава на своя най-виден пълководец”, каза проф. Николай Овчаров. Според него имението вероятно е било ловна резиденция, защото районът не е плодороден и площите за обработка са били малки.

“При предишните проучвания не беше открита църквата на византийската вила, каквато би следвало да има в такова богато имение”, каза археологът. Той допълни още, че новоразкритата църква

много прилича на християнски храм на Перперикон от същия период

“Днес да се отиде от Татул до Перперикон, е необходимо да се изминат около 60 километра, защото се обикаля построеният през XX в. язовир “Студен кладенец”. В древността разстоянието между двата обекта е било около 15 километра”, подчерта проф. Николай Овчаров.

Археологът заяви, че от другата страна на хълма, където вероятно продължават стените на по-стария храм, личат останки от други постройки.

“Нужно е разкопките в района да продължат. Убедени сме, че Татул ще разкрие още от тайните си”, заяви проф. Николай Овчаров.

“Момчилград е малка община и не можем да си позволим да финансираме по-мащабни проучвания. Надяваме се, че държавата ще помогне финансово за продължаване на разкопките, защото археологическият комплекс край село Татул е обект от национално значение”, заяви кметицата на община Момчилград Илкнур Кязим.

Според нея интересът към археологическия комплекс край село Татул е голям. Само през тази година през обекта са преминали около 25 000 туристи. Той е изключително достъпен, намира се на 12 километра от Момчилград и до него се стига по асфалтов път.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>