Откриха 2 храма край с. Татул - единия средновековен, другия под него още от римско време (обзор)
Това лято разкопките в светилището бяха подновени след 15-годишно прекъсване
Два храма разкриха археолози по време на разкопки в древния култов комплекс край момчилградското село Татул.
Проучването, финансирано от община Момчилград, бе извършено под ръководството на проф. Николай Овчаров и д-р Николай Бояджиев от Регионалния исторически музей в Смолян. Археолозите разкопаха горната част на хълм, където попаднаха на средновековна църква, а в пласта под нея- на храм от римската епоха.
“Имахме данни за наличието на сграда, която е описана като църква през 30-те години на XX в. от кърджалийския краевед Никола Иванов. Предположенията му се потвърдиха. Според откритите при експедицията материали църквата е
построена през V-VI в. и е съществувала чак до IX-XII в.
Разкритата сграда впечатлява със значителните си размери. Дължината ѝ достига почти 18 метра и това я нарежда в челната тройка на откритите до момента християнски храмове в Източните Родопи”, заяви проф. Николай Овчаров.
Според него точните размери на храма не може да се установят, защото част от абсидата е била унищожена. Любопитното е, че сградата е стъпила върху скала, изсечена като нос на кораб. Стените на църквата са изградени от добре издялани четвъртити камъни с дебел и качествен пласт хоросан. Постройката е била покрита с големи керемиди.
При проучването археолозите установили, че
църквата е издигната върху основите на още по-древна монументална сграда
От нея са оцелели значителни части от зидове, както и широкият почти 2 метра масивен каменен праг, напълно запазен на входа. Първоначално археолозите са смятали, че са попаднали на саркофаг.
Впоследствие под прага е разкрит още един каменен блок, който е използван като стъпало. По останките от по-стария храм личат специално издяланите места за бази на колони, които са оформяли тържествения портал. Според откритите монети и керамика тази сграда е построена през II-III в. и вероятно е представлявала голям храм.
“По време на тазгодишните разкопки загадката около хилядолетната драматична история на светилището при село Татул е окончателно разкрита. Оказва се, че след римското завоевание на Тракия
през първите векове на новата ера древният архитектурен ансамбъл е бил превърнат в светска вила,
но споменът за святото място въобще не е изчезнал. Култовите функции обаче вече са извършвани на съседния хълм, където е построен монументален храм.
След приемането на християнството в Родопите през V в. тази култова сграда е разрушена, а на нейно място е построена великолепна християнска църква”, каза проф. Овчаров.
Той припомни, че основната част от светилището на Татул е разкрита при мащабни разкопки в периода 2004-2007 г. Това лято те бяха възобновени след 15-годишна пауза.
Светилището край село Татул има история от 6000 години. То е възникнало като праисторическо свято място, преминало е през бронзовата епоха, съществувало е във времето на Троянската война, а по-късно е превърнато последователно в римска и византийска вила.
“По време на проучванията при предишните разкопки беше потвърдена издигнатата още от траколозите Иван Венедиков и Александър Фол хипотеза, че става дума за
единствен по рода си античен храм на легендарния певец Орфей”,
подчерта проф. Николай Овчаров. Той поясни, че в изсечения саркофаг на върха на скалната пирамида, която е била в центъра на светилището, всъщност се е намирал символичният гроб на митичния герой. По този начин се е осъществявала връзката между земята и небето.
“През римската и византийската епоха монументалният архитектурен комплекс е превърнат в аристократична укрепена вила. В края на XI – началото на XII в. тя е била собственост на видния ромейски велможа севаст Георги Палеолог, приближен на император Алексий І Комнин. Той е родоначалник на династията Палеолози, която управлява Византийската империя през ХІІІ-ХV в. С нея са родствено свързани владетелските династии на България, Сърбия, а по-късно и на Русия. А имението при Татул е било един от многобройните дарове, които признателният император Алексий І Комнин дава на своя най-виден пълководец”, каза проф. Николай Овчаров. Според него имението вероятно е било ловна резиденция, защото районът не е плодороден и площите за обработка са били малки.
“При предишните проучвания не беше открита църквата на византийската вила, каквато би следвало да има в такова богато имение”, каза археологът. Той допълни още, че новоразкритата църква
много прилича на християнски храм на Перперикон от същия период
“Днес да се отиде от Татул до Перперикон, е необходимо да се изминат около 60 километра, защото се обикаля построеният през XX в. язовир “Студен кладенец”. В древността разстоянието между двата обекта е било около 15 километра”, подчерта проф. Николай Овчаров.
Археологът заяви, че от другата страна на хълма, където вероятно продължават стените на по-стария храм, личат останки от други постройки.
“Нужно е разкопките в района да продължат. Убедени сме, че Татул ще разкрие още от тайните си”, заяви проф. Николай Овчаров.
“Момчилград е малка община и не можем да си позволим да финансираме по-мащабни проучвания. Надяваме се, че държавата ще помогне финансово за продължаване на разкопките, защото археологическият комплекс край село Татул е обект от национално значение”, заяви кметицата на община Момчилград Илкнур Кязим.
Според нея интересът към археологическия комплекс край село Татул е голям. Само през тази година през обекта са преминали около 25 000 туристи. Той е изключително достъпен, намира се на 12 километра от Момчилград и до него се стига по асфалтов път.