Данъчните закони минаха на първо четене в парламента
Промените в данъчните закони за 2023 г. минаха на първо четене в парламента в четвъртък.
В корпоративното облагане се въвежда нов данък от 33% върху свръхпечалбите на енергийните фирми, работещи с газ, въглища и нефт. Налогът ще се събере върху генерираната печалба през 2022 и 2023 г., която е над средната стойност на обложените стойности за 2018, 2019, 2020 и 2021 година. НАП ще бъде отговорна да я събира, а за невнесена в срок вноска ще се дължат лихви.
Целта на облагането е да се съберат пари, с които да продължи подпомагането на потребителите с отстъпка в цените на горивата, а има идея и за подпомагане на потребителите на газ.
Бяха приети и поправки в закона за облагане на доходите, които дават право за месечно ползване на данъчните облекчения за деца, а не само след изтичане на данъчната година. Позволява се и бонусът да се ползва ако родителят, който има право на това е починал през данъчната година.
Поправки в закона за акцизите и данъчните складове, облекчават режимите за ползване на данъчните складове от 13 февруари 2023 г. .
Промяна в закона за ДДС дава право да не се дължи данъкът по сделки, ако получателят на стоката или услугата не плати. За суми до 600 лв. обаче ще трябва да се изчака 12 месеца, а за по-големи - до 5 години.
При дебатите от „Демократична България“ призоваха да бъде подложен на преразглеждане текстът, с който се въвеждат електронни ваучери за храна, с които може да се плащат и други стоки и услуги. "По този начин ще се облекчи бизнесът и гражданите. Надявам се да получим подкрепа", призова Божидар Божанов.
Електронните ваучери бяха отхвърлени от бюджетната комисия с мотиви, че няма определение за тях и това можело да затрудни операторите, които ги издават.