До края на годината ще сa ясни първите фирми, финансирани по плана за възстановяване
До края на годината ще бъдат избрани фирмите, които ще получат финансиране по първата процедура по плана за възстановяване - за технологичната модернизация в предприятията. Този ангажимент пое министърът на иновациите Александър Пулев пред депутатите от икономическа комисия.
По процедурата вече са получени 2400 заявления за над 1 млрд. лв. "Няма забавяне при кандидатстването от страна на бизнеса по процедурите по плана, а има ускорение - когато влязохме в министерството, имаше отворена една процедура и за първите няколко седмици имаше само 4 кандидата, много мижав интерес. Ние всяка събота и неделя обиколихме 20 области в страната, за да вдигнем профила и рейтинга. Отворихме и втората процедура за ИКТ решения, ще отворим още 2 до края на годината - по едната малки и средни фирми ще могат да инвестират във фотоволтаици и да получат 50% безвъзмездна помощ, другата е за внедряване на иновации", каза още Пулев.
Той увери, че министерството е изпълнило своите ангажименти по плана - закон за личния фалит, наредба за създаването на стартъп виза, в парламента е входирано и предложение за създаването на нов тип дружество с плаващ капитал. Работи се и по подписване на споразумение с Европейския инвестиционен фонд, с което 350 млн. лв. да стигнат до предприемачите под формата на дялови инструменти. Така 90% от ресурса, за който отговаря Министерството на иновациите, ще бъде отключен за бизнеса от служебното правителство.
До края на годината ще бъде отворена и първата мярка по новата оперативна програма - за 130 млн. лв. за внедряване и разработване на иновации.
Много от въпросите на депутатите към министър Пулев бяха насочени към управлението на ББР. В момента тече първият в историята на банката одит на Сметната палата за периода, в който са раздавани големи кредити, няма да коментирам политически и да влияя, преди да е готов, отговори Пулев на въпрос на предшественика му Даниел Лорер относно каква е стратегията на банката да помага на малки и средни предприятия.
"Имам много ясни идеи, ще разширим продуктовата гама, говорим с браншови организации, с фондовата борса, с публичните пазари - ще чуем обратната връзка и ще имаме много ясна визия и стратегия, която е в ръцете на новия надзорен съвет, който се надявам, че ще надгради и помогне на стария, който има пропуски в работата си", допълни Пулев. Преди дни той назначи двама нови членове в надзора - бившия депутат Росен Карадимов и бившата зам. министърка на регионалното развитие Деляна Иванова.
Също така ББР щяла да наблегне на публично-частните партньорства с общини, концесии и ще финансира по-високорискови инициативи, без да избутва частния капитал. Пулев обаче алармира, че в момента в банката текат преструктурирания и закриване на цели дирекции, което не било съгласувано.
Министърът обяви още, че одитът, който се извършва във Фонда на фондовете, е готов и показвал пропуски в определени политики. Имало и пропуск в контрола, което било причината да се въведе отново двустепенна форма на управление с надзорен съвет. Неговите членове ще станат ясни до края на седмицата, като те ще бъдат назначени до провеждането на конкурс. В управителния съвет пък ще влезе представител на индустрията по техен избор.