Медици от болницата в Добрич започват ефективна стачка в четвъртък
Делото в Окръжния съд по искова молба на директора на лечебното заведение за обявяване на стачката и протестните действия за незоконни се отложи за 16 ноември
Окръжният съд в Добрич не даде ход на дело, образувано по повод искова молба, подадена от „Многопрофилна болница за активно лечение – Добрич“АД /МБАЛ/, с която са предявени искове за установяване на незаконността на обявена на 13 октомври 2022 г. ефективна стачка и провеждана предупредителна стачка срещу 136 служители в болницата. Ищецът по делото – МБАЛ-Добрич, предявява исковете с правно основание чл. 17 от Закона за уреждане на колективните трудови спорове, в качеството си на работодател. Ответници по делото са лица, за които се твърди, че са работници и служители в болницата и са участвали в обявяването и провеждането на стачните действия.
Съдия Анна Великова взе решение на първото заседание за отлагане на делото за 16 ноември, поради нередовното призоваване на двама от ответниците. Съдът прекрати производството по делото по отношение на други 52-ма ответници, след като ищецът /МБАЛ-Добрич/ оттегли предявените спрямо тях искови претенции. Уважено беше и искане на ищеца да бъде допусната поправка на исковата молба, в която двама от ответниците са били вписани двукратно. Така исковата молба вече е насочена срещу 82 лица.
В предявената от МБАЛ–Добрич, искова молба се излагат твърдения за незаконност на обявената безсрочна ефективна стачка и провежданата по график предупредителна стачка. Ищецът твърди се, че не е налице колективен трудов спор, че работодателят не е уведомен писмено за исканията на работниците ислужителите, че ответниците не са провели преговори с работодателя преди началото на стачката, че липсва надлежно взето решение за обявяване на стачка с обикновено мнозинство от работниците и служителите в дружеството.
Наблюдаващият прокурор Радослав Бухчев, който е и окръжен прокурор, определи делото като прецедент в практиката му, тъй като не е виждал, по думите му, токова пълна съдебна зала. Почти всички призовани медицински специалисти се бяха явили. Преди началото на съдебното заседание пред Съдебната палата се бяха събрали техни колеги, както и лекари в тяхна подкрепа. Бяха дошли и медицински специалисти от лечебни заведения във Варна в подкрепа на протестиращите медицнски сестри, които искат основна месечна заплата от 1500 лв, каквато е постигната в подписания отраслов колективен трудов договор.
„Оказван е натиск върху медицинските сестри и тези, които ги подкрепяха в започналите на 14 ноември едночасови предупредителни протестни дейстни. Натискът от страна на ръководството е бил и за отказване за членство в синдиката” – заяви след съдебното заседание Мая Илиева, председател на Синдиката на българските медицински специалисти. Медински сестри разказаха, че натискът от ръководството е бил, че, ако се откажат от стачката, искът ще бъде изтеглен.
Адвокатът на медицинските специалисти Детелина Симеонова заяви, че ще се работи за уреждане на среща с изпълнителния директор на болницата д-р Геори Желякков за постигане на споразумение, както и, че се опита да организира среща на кметовете на общините от Добричка област, които са акционери в болницата. ”Такова дело е предецент в съдебната практика по проблеми в здравеопазването. Работодател на болнично заведение, при липса на кадри, вместо да се стреми чрез преговори да се споразумее, води дело – такъв казус не е имало”- добави тя. Симеонова каза още, че разликата между заплатите на мединските специалисти и лекарите била около 3-4 хиляди лева по информация.
От четвъртък – 10 ноември, медицинските специалисти започват ефективна стачка, потвърди Мая Илиева. „Те ще бъдат на работните си места, но няма да изпълняват трудовите си задължения. Работодателят е длъжен да осигури заместници, каквото е и решението на Арбитражната комисия” – обясни Илиева.