Традиционната китайска медицина се нуждае от модернизация
Наред с подкрепата към уникалните предимства на традиционните китайски лекарства в справянето с пандемията от COVID-19 висши служители призоваха да се ускорят модернизацията и иновациите в традиционната китайска медицина, за да може тя да даде своя принос за световното здравеопазване. Чън Джу, заместник-председател на ПК на ОСНП и на ЦК на Китайската работническо-селска демократична партия каза, че интегрирането на китайската и западната медицина е акцент в борбата на Китай с вируса, предаде Радио Китай.
„Докато подходът на западната медицина играе съществена роля в разработката на инструменти за бърза диагностика, откриване на вирусните мутации и лечение на сериозните случаи, традиционната китайска медицина е ефективна в подобряването на цялостното здравословно състояние на пациентите и справянето с различни симптоми“, подчерта Чън Джу по време на откриването на научна конференция по традиционна китайска медицина, която се проведе наскоро в Пекин и Хуейджоу, провинция Гуандун. Тя бе организирана съвместно от ЦК на Китайската работническо-селска демократична партия и Националното управление по традиционна китайска медицина.
Чън Джу припомни, че в доклад на Световната здравна организация от март се дава оценка за ролята на китайската медицина в лечението на COVID-19 и ясен знак за безопасността и ефективността ѝ. „Това означава, че китайската медицина е незаменима в системата за обществено здравеопазване“, подчерта той.
Чън Джу добави също, че иновациите трябва да са „основният двигател“ в развитието на традиционната китайска медицина и тя не трябва да се изолира от съвременните технологии. „Важно е да се има предвид, че традиционната китайска медицина се нуждае от модернизация и може да бъде модернизирана.“ Той каза също, че съвременни инструменти, като големите данни и изкуственият интелект, могат да осигурят силна подкрепа в изследванията на традиционната медицина, мултидисциплинарното и междусекторно сътрудничество.
Ю Уънмин, ръководител на Държавното управление по традиционна китайска медицина, посочи по време на конференцията, че съвременната наука играе все по-важна роля в развитието на традиционната китайска медицина. Той отбеляза, че от 2016 г. насам изследователски проекти в тази сфера са получили 23 научни награди на национално ниво.
В същото време Китай създаде първия в света базиран на доказателства Център за традиционна китайска медицина, 40 бази за клинични изследвания на традиционната китайска медицина и още два на национално ниво. Страната планира също да открие 46 национални центъра за наследството и иновациите на традиционната китайска медицина, добави Ю Уънмин.