Историк: Многократни са опитите за присвояване на кирилицата
Според Казимир Попконстантинов грижата за езика идва чрез кампании, както предстоящата конференция за съхраняването на кирилицата под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова
"Многократни са опитите за присвояване на българския език. Не само до езика, а и до кирилицата. България, благодарение на цар Борис се спасява делото на светите братя Кирил и Методий, приютява ги, а те са милеели да са тук". Това заяви в студиото на Нова тв историкът Казимир Попконстантинов.
Изявлението на Владимир Путин, който преди няколко години благодари на Македония за кирилицата историкът не смята за случайно. "Той не е полуграмотен, но това е хвърляне на ръкавица - как ще реагират българите. За съжаление нашите политици срамежливо тръгнаха да отговарят", смята Попконстантинов.
Руснаците пишат и говорят първо южнославянско влияние, което е оказано на Киевска рус, тогава имаме първото българско царство, чрез християнството и училищата успял да обедини този народ, настоя историкът. На въпрос от Лора Крумова за скорошните думи от Еврокомисията, че приветстват Северна Македония с техния език, той определи изявлението като "куртоазничене, което е присъщо на политиците. Епиграфските паметници са безкомпромисни, настоя историкът. "Миналото се подменя от недоброжелатели или колеги, които искат да изтъкнат с това, което са открили. Същото важи и за политиците. А българските трябва да се поучат от цар Борис I - обединител, който се е погрижил за идните поколения през съхраняване на писмеността", посочи историкът.
Според него грижата за езика идва чрез кампании, както предстоящата конференция за съхраняването на кирилицата под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. Политиците най-после се погрижиха и този форум е доказателство, че имаме политици, които искат да се съхрани завещаното от предците ни, добави Попконстантинов.