Бежанците от Украйна са уплашени какво им предстои
Малко над 2 хиляди са украинските граждани на територията на област Добрич, като цифрата е динамична, съобщават от областната администрация. „Както вече бе обявено, настаняването на потърсилите закрила се извършва в държавни бази. В Министерския съвет е създаден Национален оперативен щаб, който се ръководи от вицепремиера и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев. Щабът е описал всички държавни бази в страната с възможност за настаняване на украински граждани” – добавят оттам.
„Денонощният пункт на представители на Българския червен кръст-Добрич, който беше на ГКПП „Дуранкулак”, е затворен от 1 юли. Бежанци от Украйна идват. Ситуацията е динамична, броят се мени непрекъснато сочат нашите проучвания. През миналата седмица имаше ден с пристигнали 10-15 автобуса, но това е инцидентно. Част от бежанците заминават, други се връщат” – каза директорът на милосърдната организация в Добрич д-р Артюн Еринозов.
Бежанците от Украйна са уплашени какво им предстои, казват хотелиери в Балчик и Кранево. Не са настроени толкова за протести, колкото неизвестността не им дава и минута спокойствие, добавят те.
„Според нас, настанените в хотели бежанци няма къде да отидат. Знаем какво се случи в началото на юни т.г. Реално в държавните бази има за обитаване неповече от 6-7 хиляди места. В момента в хотелите са настанени над 25 000 души. Обажда ми се управител на държавна база и ме пита – как ги храните вие за тези пари, които се дават” – казва Олег Костадинов, хотелиер от Балчик.
От туристическия бранш не са съгласни с твърденията, че искат бежанците да останат при тях, за да получат повече средства. Там говорят, че биха стигнали и 20 лв. на човек.
„Отоплението с климатик на една стая струва минимум 15-20 лв. на ден. От 15-те лева, които ни дават сега, плащаме 1 лев курортна такса за бежанец. Като се спаднат разходи за пране и др., остават неповече от 11-12 лв. за издръжка на човек” – добавят хотелиери. Те признават, че им се налага да обикалят какви ли не промоции, само и само да осигурят нормални продукти на по-евтина цена, за да могат да издържат. Хотелиерите са категорични, че парите, които са изкарали през летния сезон от туристи, отиват за издръжка на бежанците. „Обидно ни е от отношението на държавата към нас, защото ние реално я спонсорирахме за тази дейност през лятото”, добавят от бранша. „Освен това, на нас ни предстоят капитални ремонти на стаите, прескочихме и ремонтите за летния сезон, тъй като работим от март. Искаме само управляващите да си направят реална сметка колко сме помогнали на държавата в този критичен момент”, казват още хотелиери.