Димитър Стоянов: В момента няма как да дадем тежко въоръжение
Ако бъде подкрепено решение България да изпрати военно-техническа подкрепа на Украйна, остава на МО да си подготвим домашното, което ни е възложено. То ще бъде крайно консервативно. Това предупреди служебният министър на отбраната Димитър Стоянов. Причината за това произхождала от закона, според който въоръжените сили са гарант за сигурността за страната, а всяка страна трябва да поддържа собствен отбранителен потенциал.
"Нееднократно съм повтарял, че тежко въоръжение каквото са комплексите С-300, комплексите С-125 и останалите наши зенитно-ракетни комплекси, както и самолетите Су 25 и Миг-29, няма как да бъдат дадени в момента. За да бъдат дадени, трябва преди това да дойдат заместващи платформи", каза Стоянов.
Трябва да се отчете останалите страни каква техника получават в замяна - тя не е по-нова, но е западна и съвместима с техниката на НАТО, обясни Стоянов.
Каква точно техника можем да дадем на Украйна ще стане ясно след като се направи подробен анализ. Министърът обясни, че по принцип освобождаването от техника се случва чрез продажбата ѝ. На сайта на министерството е обявена излишната техника, където е включен например вертолет Ми-24.
Няма опасения за боеготовността на българската армия поради причина, че подготвяме силно консервативен анализ, защото трябва да изпълняваме нашите задължения. Не можем да дадем нещо и след това да търсим заместител. Трябва да сме наясно какво даваме и какво получаваме.
Няма документи с предложения за замяна на наши зенитно ракетни комплекси с каквито и да е други, каза още Стоянов.