90 студенти ще учат музика, църковен мениджмънт и аудио-визуален дизайн във филиала на Софийския университет в Бургас
Общината осигурява кабинети и зали в новопостроения конгресен център на Морската гара
Бургас е готов да осигури база за филиал на Софийския университет и чака решението на Министерския съвет. Откриването е на крачка от реализацията и преди броени дни за него съобщи служебният министър на образованието проф. Сашо Пенов. Той вече е подготвил проект за правителствено постановление.
Така на практика служебният министър дава зелена светлина на проект за филиал на СУ в морския град, който е още от 2018 г.
Филиалът е получил одобрение от Националната агенция за оценяване и акредитация
Тогава обаче предвидените специалности бяха “Икономика” и “Администрация и управление”, но тъй като тези дисциплини се учат в много висши учебни заведения и пазарът е пренаситен, проектът бе спрян.
“След като падна забраната за разкриване на филиали и бе изработена национална карта за висшето образование, Бургас ще има в най-скоро време филиал на СУ “Климент Охридски”, каза за “24 часа” ректорът проф. Анастас Герджиков. Очаква се да има прием още следващата година.
Сега идеята е студентите да се обучават в две направления – “Музикално и танцово изкуство” и “Религия и теология”. Предлагат се магистърските специалности “Църковен мениджмънт” и “Християнско поклонничество”, задочно обучение, бакалавърска степен “Музикални медийни технологии и тонрежисура” , редовно обучение, както и магистърските специалности редовно обучение “Аудио-визуален дизайн” и “Филмова и сценична музика”. Предвижда се обучение на общо 90 студенти, а учебният процес ще се обезпечава от 20 преподаватели на основен трудов договор в университета. Планира се и назначаване на още 10. Според служебния министър на образованието, който е и преподавател и бивш декан в Софийския университет, предложените специалности
ще отговорят на нуждата от кадри за туристическия и културния бизнес
и ще донесат редица предимства на града и региона.
Проф. Пенов уточнява, че общинското ръководство на Бургас твърдо застава зад идеята и осигурява необходимата материално-техническа база. Общината предоставя кабинети и зали в новопостроения конгресен център в района на Морската гара, който е държавна собственост и се управлява от “Пристанищна инфраструктура”.
За нуждите на филиала ще могат да се ползват и помещения в реновирания Дом на нефтохимика в центъра на Бургас, както и просветните центрове към два бургаски храма.
Осигурени са и общежития,
които пък са предоставени от университета “Проф. д-р Асен Златаров”. Държавният университет е един от трите вуза в морския град заедно с Бургаския свободен университет и филиала на Националната художествена академия.
“Очакваме с нетърпение решението на Министерския съвет. Общината има сключено споразумение със Софийския университет за разкриване на филиал, по силата на който работим от години. Една от целите на подобни филиали е да надграждат обучението, което е характерно за региона”, коментират от общинската администрация.
Филиалът на НХА продължава обучението от паралелките по изобразително изкуство в СОУ “Кирил и Методий”. В Бургас се намира едно от най-добрите средни музикални училища в страната, така че е логично неговите кадри да продължат висшето си образование тук”, допълват оттам.