Връщането на хартиената бюлетина обсъжда правната комисия в отсъствието на ПП
Три законопроекта, свързани с промяна на Изборния кодекс, разглежда правната комисия в НС, след напускането на членовете от "Продължаваме промяната".
Мая Димитрова представи мотивите за искането на БСП за връщането на хартиените бюлетини. "Неколкократно сме дали отговор на въпроса защо искаме изменение в ИК, тъй като ние бяхме инициатори за въвеждането само на машинно гласуване. Изборите за 46, 47 и 48-то НС бяха само на машина, такива бяха и изборите за президент и вицепрезидент. Анализът показа, че тези промени не дадоха на много български граждани да упражнят правото си на вот, тъй като много от тях имаха притеснения, че биха се злепоставили публично, ако не успеят да се справят с машинното гласуване. Искаме да дадем алтернатива на всички граждани, включая и на по-възрастните, да имат избор дали да гласуват на хартия или с машина", обясни тя. И уточни, че не би се изисквал по-голям финаснов ресурс, тъй като и до сега във всички секции с над 300 избиратели имаше и отпечатани хартиени бюлетини.
Петър Петров от "Възраждане" представи техните идеи за промени. Според тях ЦИК следва да е съставена от членове, които представят пропорционалното разпределение на парламентарните партии, тъй като е представителна извадка на обществените нагласи. "В противен случай това би означало, че обществото, макар и да гласува за НС и народни представители, които избират състав на ЦИК за 5 г., не получават представителност", посочи Петров. Те не желаят да променят мандатността на комсиията от 5 г. Освен това искат и видео наблюдение през целия изборен ден, без това да нарушава тайната на вота. Искат видео и при броенето на хартиените разписки, тяхното отчитане и съставянето на изборния протколо в СИК, броенето на разписки трябва е ръчно. Това се случи и на последния вот, но сега го искат в закон. Отчитането на машинния вот трябва да става изцяло в ЦИК, а не в "Информационно обслужване" или другаде.
Божидар Божанов от "Демократична България" обясни, че техният законопроект цели увеличаване на доверието в машинния вот. Целта е да е сигурно, че партиите имат достъп до изборния код през целия период между изборите, настоя той. Искат ЦИК да публикува плана си за реализация на машинното гласуване, както и в нея да има звено, което да координира този процес. До сега това ставаше между ЦИК и външни експерти, което не било устойчива рамка. "Когато няколко партии непрекъснато говорят за пипане на машини и манипулации, това руши доверието. В отговр на това вкарваме тези промени, обясни Божанов, който е гост на правната комисия.
"Едва ли има спор, че създаването на действащия закон въведе образователен и възрастов ценз. Ние се борихме и в предното и в това НС. Ще подкрепим връщането на хартиената бюлетина", заяви Бранимир Балачев от ГЕРБ.