Да не пише "жена" в акта й за раждане, поиска 20-годишна от съда в Асеновград
От малка се чувствала различна от другите момичета и не понасяла кукли
Майката: Безрезултатно се опитвахме да повлияем
Вещите лица са констатирали наличие на транссексуалност, която не подлежи на лечение
20-годишната А. Д. К. застана пред съда в Асеновград и настоя актът й за раждане да бъде променен. Обясни, че се самоопределя като мъж, и поиска от магистратите да позволят промяна на ЕГН-то и на трите й имена.
Каза, че винаги се е чувствала различна от другите момичета. От ранна възраст се срамувала да носи женски дрехи и не харесвала кукли и момичешки играчки. Същото сподели и майка й, според която роднините безрезултатно се опитвали да повлияят на детето.
С навлизането в пубертета момичето започнало да се определя като момче, а приятели и познати взели да се обръщат към нея с мъжко име. В гимназията често изпадала в депресии, а след като завършила училище, искала да смени документите си и да започне живота си на чисто.
По делото е изготвена комплексна съдебно-психиатрична и психологическа експертиза. Тя е установила, че А. Д.К. не страда от разстройство, което да нарушава психичните функции. Вещите лица са констатирали транссексуалност, която е възникнала преди раждането на детето, и не подлежи на лечение. Експертите са категорични, че разминаването между биологичен и психически пол в случая не е причинено от травми в детството.
Съдебният състав обаче оставя искането без уважение. В българското законодателство не е ясно упоменато при какви обстоятелства може да се променя полът на човек в акта му за раждане, въпреки че различни съдии са го позволявали. Магистратите счетоха, че не е налице юридически критерий за уважаване на молбата. Според родното право полът се определя чрез първичните полови белези и няма как това да стане въз основа на психическия пол.
Решението не е окончателно и подлежи на обжалване в двуседмичен срок пред Окръжния съд в Пловдив.