Пропорционалното разпределение на комисии - нов повод за скандали в НС
Кадровият ви потенциал не е достатъчен и за пет комисии, обърна се към "Промяната" Тома Биков от ГЕРБ
Дали да има пропорционално разпределение на комисии стана пореден повод за скандал и остри обвинения между ГЕРБ и "Продължаваме промяната", докато депутатите гледат правилника за работата си.
Драмата избухна след като Десислава Атанасова от ГЕРБ предложи да не се рутира председателстването на Комисията за контрол на службите, която засега се управлява от партията й. Мотивът бе, че след като им вземат ротацията, ГЕРБ остава начело на 6 комисии и не се спазва пропорционалността в ръководствата. Предложението й бе отхвърлено, но преди това се разразиха горещи спорове за мнозинства и отстояване на позиции.
Атанасова атакува ПП, че не разбират какво означава "нито политически консенсус, нито договорка между председатели на парламентарни групи, нито спазване на някакъв ангажимент, нито джентълменско спораумение". "В 47-ото НС ни го демонстрираха. Тогава опозицията беше ясна: ГЕРБ, "Възраждане", ДПС. Тези три парламентарни групи в 47-ото Народно събрание не получиха председателството на нито една комисия, защото тези хора се държат като дикататори и самодръжци на цялата власт. Сега избрахме подход, когато имаме силата на първата полтиическа сила - да водим разговори и да търсим консенсус. Те си мислят, че са овластени от бълагрския народ еднолично да управляват държавата. Постъпваха грозно с коалиционните си партньори затова и те им свалиха првителството. Затова другите им коалиционни поартньори им казаха, че са им откраднали предизборната програм", заяви шефката на ПГ на ГЕРБ.
"Ако прилагахме принципите на ПП, трябваше да имате нула комисии или да ви хвърлим Комисията по вероизповеданията. Вие увеличихте комисиите на 24, за да можете да си разпределите пагоните и всички да сте председатели на комисии. Твърдим, че трябва да имаме седем комисии. Кадровият ви потенциал не е достатъчен и за пет комисии", атакува ПП и съпартиецът й Тома Биков.
"Не разбирам за какво е спора. Разбирам, че е имало разговори на председателски съвет, ние изразихме резеерви към него, защото не се излъчва на живо. "Въраждане" казват, че се е случило нещо, а ГЕРБ - друго", заяви съпредседателят на ПП Асен Василев. И обвини Тома Биков и Десислава Атанасова от ГЕРБ, че "сутринта се събуждате с едно менние, след обяд с друго, вечерта с трето". И напомни на ГЕРБ, че ако наистина са имали мнозинство в НС Росен Желязков щеше да е председател на парламента. "Искате ПП да ви формира мнозинство, е няма да ви го формира, не разбрахте ли", обърна се той към тях.
Биков контрира, че още при дебата за формиране на комисиите в 47-то НС е настоявал за пропорционалност в комисиите, както и да да видят "грешката, че се отнасяте така с парламентарната опозиция". "Този пропорционален принцип трябва да се превърне в парламентарна традиция и това би било добре за всички, настоя той. "Г-н Василев, не разбирам и защо сте толкова изнервен, спомням си колко прозрачно се водеше пазарлъка за комиси в 47-то НС", заяви той с ирония. Единственото, което разбрахме, бе че бяхте увеличил броя на комисиите, а на някои бяха сложени неподготвени хора. Не търсехте А отбор, а си тръсехте местенцата", обвини Биков предишните управляващи. Кой е председател е от значение то дневния ред, океото не е малко но не е решаващо, защото дневен ред се приема с мнозинство, добави още той.
Искрен Митев от ПП настоя, че няма диалогичност от ГЕРБ, освен това още нямало изразено както ясно управленско мнозинство, така и опозиция.
Даниел Митов също атакува бившия вицепремиер Василев като го обвини, че бърка жанра, както са сбъркали при избора на председател. Мантрата за мнозинство била за друг момент. "Когато има договореност за пропорционално разпределение, тя трябва да се спазва. Тази договореност е явна, не може да наричате председателския съвет задкулисие", настоя зам.-председателят на ГЕРБ. И уточни, че не го интересува дали комсиията ще остане на ротационен принцип.
Петър Петров от "Възраждане" пък предупреди, че този парламент няма да продължи след януари и няма да се стигне до ротации в някои комиси.
Преди това депутатите отхвърлиха предложението на ДБ шефовете на служби да бъдат изслушвани всеки месец на председателски съвет и приеха по-консенсусния вариант на ГЕРБ те да бъдат викани при нужда на закрито заседание по въпроси, свързани с националната сигурност.