След закриване на районното в Годеч там вече крадат и крави (Видео)
Хората си искат полицаите обратно с подписка
В МВР не са съгласни: Няма бум на престъпността, от 1 юни до 25 октомври са регистрирани 43 престъпления
През деня вече започнаха да крадат крави с камиони. Отишли са, натоварили са ги и са си тръгнали. Щели са да вземат и бика, но той е бил много здрав, тежък, по-буен и затова не са успели.
Неприятната случка разказва пред “24 часа” кметът на Годеч Радослав Асенов. За него тя е олицетворение на това какво се случва в общината, откакто на 1 юни от МВР преструктурираха районното управление в града в полицейски участък към РУ - Костинброд. Това е един от 13-те такива случая в страната (за реформата в МВР - виж карето).
Има само квартални полицаи. Няма Криминална полиция, няма Икономическа полиция, няма Пътна полиция. Тези специалисти, които доскоро имахме, вече ги няма, описва промените Асенов. Самият той е бивш полицай. И обяснява, че от 30 души сега в участъка са едва 7. Той хлопвал кепенци в 17,30 часа и отварял чак сутринта, докато преди работел денонощно.
Кметът потърсил и МВР, за да иска възстановяване на районното. Получил отговор от главния секретар Петър Тодоров. В него той обяснява, че в общината живеят 5000 души, а средно за последните 5 години били регистрирани по 53 престъпления, нямало тежки като убийства и въоръжени грабежи например. А и общината била към съдебния район на Костинброд.
Добрата статистика, смята обаче Асенов, е била заради превенцията. Тя се получавала заради постоянното полицейско присъствие, което респектирало контингента. Когато има районно, постоянно полицаи патрулират из общината. Бандитите не знаят къде са те и има риск да попаднат на тях.
Когато бях полицай, имаше една тактика. Бандитите звъняха и пращаха патрула по грешна следа. Той обаче бързо откриваше, че сигналът е менте. А сега патрулът ще тръгне от Костинброд, който е на 35 км от Годеч. Така, докато разбере, че е пратен за зелен хайвер, престъпниците могат да действат, споделя притесненията си кметът.
А на площада в града темата е сред най-обсъжданите. Едно от семействата, които имат вила в Годеч, заварило мазето си разбито. Крадците задигнали буркани, одеяла и телевизора на възрастната двойка. Мигранти пък били забелязвани на няколко места. Общината граничи със Сърбия и дори в едно от селата такси оставило бежанци в центъра. Асенов пък лично преследвал група мигранти с колата си. Затова и кметът е категоричен, че престъпността след преструктурирането на районното се увеличава.
От МВР обаче не са съгласни. Според данните, които от ведомството предоставиха на “24 часа”, от 1 юни до 25 октомври има 43 регистрирани престъпления. 10 от тях са за каране с над 1,2 промила алкохол в кръвта. 15 от останалите 33 са кражби. Разкритите са 3.
Установени са 2 кражби на ток, 7 души са заловени с наркотици Има и 4 пожара.
След преобразуването на РУ - Годеч, в участък към РУ - Костинброд, не се отчита повишаване на престъпността, нито влошаване на средата за сигурност. Административното обслужване на гражданите е запазено в пълен обем, казват от ОД на МВР - София, на чиято територия е участъкът в Годеч. И дават пример, че реформата работи. На 20 октомври в село Шума била разбита наркооранжерия, в която се отглеждала марихуана. Там двама софиянци гледали над 250 канабисови растения, имало и обрана над 1 кг суха зелена тревиста маса. Оранжерията била луксозна - с инсталация за осветление и климатизация на помещението, множество препарати от висок клас за облагородяване на тревиста маса, както и компютри, които чрез специални програми регулирали кога да се поливат насажденията. Бандитите държали там и незаконни патрони. В земята в двора пък били вкопани бидони с над 220 литра незаконно гориво.
На хората в Годеч обаче това не им стига.
Нали искаха да върнат хората на село? Как да ги върнат, като нема кой да ги пази, пита 68-годишният Петър Кирилов. Затова той и съгражданите му организирали подписка и вече над 2000 души са се включили.
Оттам се започнаха едни проблеми. Защо жената на този полицай се била подписала? Това е нещо, което е измислено много отдавна, но живеем в демократична държава и не трябва да се прилага, категоричен е Асенов.
От МВР отричат да оказват натиск. След подписката са поискали повторното становище на директора на ОД на МВР - София, дали е нужно районно в Годеч. Той обяснил, че броят на престъпленията в общината е 2,03 процента от тези в дирекцията. За сравнение в другите е малко над 9 процента. Затова е против възстановяване на управлението. Напротив - силите от него са пренасочени в имащото нужда от още полицаи районно в Костинброд. А след преобразуването в Годеч не се забелязвала промяна в криминогенната обстановка.
Кметът обаче се притеснява. Това, че няма полиция, зимата ще доведе до масово покачване на нивата на битовата престъпност, защото лицата от криминалния контингет отлично знаят проблема с липсата на районното. Безопасното, което го имаше преди, сега го няма, убеден е той.
А за хората в Годеч това е поредният удар. Техните болежки обобщава Стоян Николов: Болницата ни взеха, банката ни взеха, сега и РПУ-то. Освен и нас да ни изгонят...
Преструктурирането направено след анализ на престъпността 5 г. назад
“Министри преди мен са правили районни управления по родните си места, без да има нужда. Например в Хасково. Затова сега преструктурираме 13 районни на участъци” - така на 3 май Бойко Рашков, тогава шеф на МВР, обяви реформата в структурата на МВР.
Промените са направени по 14 критерия и засягат само областните дирекции на полицията. Сред тях попадат броят на населението, криминогенната обстановка, местоположението на областта - например дали в нея има граница, както и пътната мрежа. Използвани са данни за 5-годишен период, за да се забележат тенденции. Шефовете на полицията във всяка област също били питани, преди да се вземе решението за закриването на районните. Кадрите от тях бяха пренасочени в други управления в областта, които според анализа имали нужда от още служители.
Целта на реформата е усъвършенстване в структурите на МВР, оптимизация на кадрите и съотношението на полицейските служби с административните служители. Идеята бе структурите да станат по-гъвкави.
От МВР обясниха, че трансформирането на РУ в участъци по никакъв начин не засяга предоставяните до момента административни услуги към гражданите. “Това означава, че независимо от структурата – районно управление или участък, всички административни дейности, изпълнявани и до момента – издаване на лични документи, КОС и т.н., остават да се извършват по места”, допълват от ведомството.
От данните става ясно, че в 3 полицейски дирекции има по две трансформирани районни, които вече са участъци. Във Велико Търново това са РУ - Стражица, и РУ - Полски Тръмбеш. РУ - Албена, и РУ - Шабла, пък са към полицията в Добрич. В Плевен РУ - Пордим, и РУ - Гулянци, вече са участъци.
14 участъка пък бяха преструктурирани в приемни. Това е помещение, ползвано от районен инспектор, в което той се среща с граждани. Обикновено това става веднъж или два пъти седмично. От МВР обаче посочват и че са разкрити два нови участъка - в Розино към районното в Карлово и в Дружба към 1-о РУ на ОД на МВР - Русе.