Рано е за успокоение за газовия апокалипсис – все едно болен да спре антибиотика
Възможността Русия да плаши пазарите намаля, но зимата идва, търсенето ще скочи, а предлагането е нееластично
Докато се тупаме по гърбовете, че цените на електрическата енергия на борсата намаляват, цените на природния газ - също и като цяло сме решили енергийните проблеми на ЕС, Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори (ACER) предупреждава за реални рискове за нарушаване на доставките през идната зима,
ако страните се отдадат на енергиен
национализъм,
за който говоря още от миналата есен.
Промени в трасето на доставки на природен газ може и да е довело до избягване на непосредствения проблем със снабдяването с природен газ, но води до задръстване на някои от междусистемните връзки и тесни места. Някои страни са изправени пред предизвикателства пред сигурността на доставките на енергия, които няма да изчезнат скоро, обясняват от асоциацията.
Други страни, дори и да са нетни износители на енергия, разчитат на вноса ѝ в определени часове от деня.
Накратко - няма страна - членка на ЕС, която да е енергиен остров и да може да разчита единствено на собствени ресурси. Наистина съществува възможност за обективно ограничаване на потока на енергия между страните, но опитът показва, че това се прави превантивно, а не като последна възможна реакция - достатъчно е да си спомним ограничения износ на електроенергия от България през зимата на 2017 г.
Със сигурност има за какво да сме оптимисти – очевидно
се разминахме с обещавания апокалипсис
в резултат на липсата на руски природен газ (“на практика вече е невъзможно да не се преговаря с “Газпром”).
Русия формираше около 40-45% от вноса на природен газ в ЕС, но този дял намалява до около 7-8% в момента. Докато пазарният дял беше голям, тя имаше и значително влияние върху борсовите цени, което естествено намалява със свиването му. С други думи, възможността Русия да “плаши” пазарите,
както го направи в края на февруари - края на март, през юни, юли и август, е почти изчерпана.
Обаче това не е краят на историята… През декември 2021 г. цената на TTF премина “убийствените” нива, както тогава бяха определени, от 130 евро/МВтч, а преди седмица се радваме, че цената намалява и се доближава до 140 евро/МВтч. Рязкото увеличение на цените през летния сезон беше в резултат както от ограничените доставки от Русия, така и от стремежа на ЕС да се презапаси за зимата – запълване на газовите хранилища до поне 80% в началото на ноември.
Миналата година наблюдавахме подобен феномен, когато Европа, Азия и САЩ се презапасяваха след студената зима на 2020-2021 г. През август
нивото на природен газ в хранилищата надмина 70%,
притесненията, че няма да се напълнят, започнаха да се изпаряват, а и техническият темп на пълнене на хранилищата намалява. С други думи, търсенето започна да се свива, а заедно с него се понижават и цените на борсите.
Цените на природния газ наистина намаляват значително в сравнение с пика от август, но това е естествена пазарна реакция - търсенето намалява. Обърнете внимание на графиката как вносът на втечнен природен газ през септември-октомври е по-нисък в сравнение с август и май.
Тази ситуация ще се промени с настъпване на отоплителния сезон. Нещо повече - докато търсенето се очаква да се увеличи, то предлагането е почти безкрайно нееластично, т.е. има ограничения както за общия капацитет за внос, така и за преноса му между отделните страни.
Понижение на цената на природния газ обаче не се наблюдава само в ЕС, но и навсякъде по света, но… предстои началото на отоплителния сезон в Европа, което означава увеличаване на търсенето на природен газ.
Това се отнася в по-голяма степен за използването му за отопление, но и в значителна степен - за производството на електрическа енергия.
Намаленият внос на природен газ от Русия в голяма степен е заместен с доставки на втечнен природен газ (ВПГ или LNG), което увеличава пазарния риск, т.е. борсовата цена става по-чувствителна към международните пазари. С други думи,
не е важно само дали зимата в Европа ще е студена;
важно е дали ще е студена още в САЩ и Азия, защото от това зависи световното търсене на ВПГ, а оттам – и на цената му.
От една страна, видяхме, че намаляването на вноса на природен газ от Русия не е невъзможно. Да, свързано е с допълнителни разходи, промяна в бизнес модели, преосмисляне на енергийни политики и т.н., но е напълно възможно, което повдига реторичния въпрос “защо не сме го направили по-рано”.
Същевременно е вярно, че диверсифицирането на доставките през лятото и есента е лесно, както е лесно да се правят енергийни реформи, когато цените са ниски. От друга страна, все още сме далеч от края на този процес.
Не можем да се заблуждаваме, че моментният успех – да избегнем по-тежък икономически удар от намаляването на доставките на природни ресурси от Русия и от войната в Украйна, е достатъчен.
Предстои първият тест на тази диверсификация през тази зима. А след нея тепърва ще са необходими огромни усилия за намиране на трайно и устойчиво решение както за доставките на природен газ, така и за цялостната енергийна политика на ЕС.
Само да изкараме зимата и от април всичко ще е постарому (business as usual) – това бяха настроенията миналия септември и октомври, но още през ноември 2021 г. стана ясно, че това е илюзия.
Това, изглежда, са настроенията и в момента. Тепърва предстои да се обмисли отношението на правителствата към изкопаемите ресурси, конкурентоспособността на компаниите в ЕС, особено преработващата промишленост, да се създават нови бизнес модели и политики за насърчаването и подпомагането им и т.н.
Отпускане сега, след няколко седмици на понижение на борсовите цени, би било все едно пациент да спре да приема антибиотици преди пълния курс на лечението.
Първоначално се чувства по-добре, мисли си, че всичко е зад гърба му, но много бързо инфекцията се връща с още по-голяма сила.
Калоян Стайков е главен икономист в Института за енергиен мениджмънт