3 комисии останаха без шеф след скандал заради рокади в късна доба извън парламента (Обзор)
- Радостин Василев обвини служебната власт и ДПС, че не искат той да оглави спортната комисия
- БСП отново гласува с ГЕРБ и ДПС - срещу Христанов от ПП за земеделието
Три комисии в парламента безпрецедентно останаха без председател. След двудневен пазарлък партиите не можаха да се разберат кой да застане начело на комисиите по спорт, по земеделие и по правата на човека. А за ръководствата на правната и на тази по конституционни въпроси въобще не дойде ред.
До поредния тупик се стигна след разправии и обвинения кой кадрува по тъмно в парламента.
Големият скандал се разрази заради спортната комисия, за която спориха “Продължаваме промяната” и ДПС. Двете групи номинираха за шеф бившия спортен министър Радостин Василев и Халил Летифов, но нито един от двамата не събра достатъчно подкрепа. След неуспешния избор “Български възход”
издигна Даниела Дашева, но после я оттегли
и така комисията остана без шеф и състав.
От промяна в късен час на комисиите, които са били отредени на ПП, се оплака Андрей Гюров. Той каза, че са им дадени шефски места в комисии, които не са били техни желания. Като пример даде пренасочването именно на спортната комисия към ДПС. Кой в крайна сметка реди комисиите в Народното събрание, попита шефът на групата на ПП.
Последва скандал, в който от “Промяната” и ДПС си размениха обвинения в лъжа. Разправията мина и през темата за това кой е борец против корупцията. Виждаме колаборация на завладяната държава, която се опитва да си върне контрола и да защити корупция, с която ще се борим, заяви Настимир Ананиев от ПП. С което предизвика Мустафа Карадайъ. Някой си приписва, че е самостоятелният борец за борба с корупцията, критикува лидерът на ДПС и призова депутатите
да не се вживяват в ролята на Рамбо,
Конституционен съд, наказателен съд, административен, защото имат компетенции съгласно конституцията. Затова някои имали нужда от обучителен семинар.
Кадрува ли някой извън парламента, попита след това Радостин Василев в кулоарите и обвини служебното правителство. Той разказа, че е имал “покана за разговор в кулоарите от едно от основните лица на ДПС”, на която бил поканен да се откаже от шеф на комисията. Най-основният аргумент беше, че е имало обаждане от президентството и от служебния министър на спорта Весела Лечева, които се възпротивяват на това и не е удачно в момента да се влиза в конфликт там, а и на мен такава война не ми трябвала, разказа Василев. “След това имахме втори разговор с Кирил Петков и ръководството на ДПС, където ни беше обяснено, че те “няма да си оставят магарето в калта” и че е поет ангажимент”, разказа още Василев в кулоарите на парламента. А Петков свърза съпротивата срещу него с внесения сигнал в КПКОНПИ срещу Весела Лечева.
Кой обаче се е обадил от президентството и на кого от ДПС - Василев и колегите му не отговориха.
Радостин Василев беше в нашата стая - те дойдоха с Петков, беше чудесен разговор и им казахме онова, което днес чухте от трибуната на НС, потвърди лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ в кулоарите на парламента. Ако Радостин Василев на вас ви каже, че сте камила, вие ставате ли камила?, лаконичен бе той.
Весела Лечева също отрече твърденията на Василев. Категорично заявявам, че не съм се обаждала на никого от Народното събрание и не ме е страх от проверка на КПКОНПИ. Всичко останало са лъжи и манипулации с името ми, написа тя в официална позиция от министерството.
Другата спорна комисия се оказа земеделската. Отново кандидатура на “Промяната” срещна отпор - ГЕРБ, ДПС и БСП се противопоставиха на избора на бившия зам.-министър на земеделието Иван Христанов за неин шеф.
Енергийната, външната и образователната комисия се поемат от ГЕРБ. “Промяната” получи тези по въпросите на ЕС, здравеопазване и електронно управление. А експремиерът Кирил Петков остана редови член на две комисии. Стефан Янев оглави антикорупцията, Костадин Костадинов - българите извън страната, а БСП - транспорт, социална и медийна. ДБ взе икономиката, а “Възраждане” - тази по туризъм. ДПС ще е начело на тези по бюджета и околната среда и водите.