Илиян Терзиев: Социална политика се прави с данъците от работещ бизнес, не с кредити

27.10.2022 19:52 Христо Николов
Инж. Илиян Терзиев СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

Спадът в строителната продукция продължава, така хазната губи от нереализирани приходи, казва председателят на Управителния съвет на Камарата на строителите в България

- Господин Терзиев, случвало ли се е друг път строителите да посрещат своя професионален празник – 26 октомври, в условията на такава икономическа турбуленция като сега?

- Ако трябва да бъдем честни, чак в такава криза не сме посрещали празника си. Не че не е имало трудни моменти - например през 2009-2010 г.

Но тази година се случиха много кризи. Натрупаха се проблеми с материалите, които не само поскъпват, но и липсват, с енергията и горивата, със заплатите.

Аз на първо място слагам недостига на материали, освен високите им цени. Те просто не идват навреме, а това създава понякога огромни затруднения да си изпълниш обекта и да не попаднеш под санкции по една или друга линия.

- Това ли е причината за полугодието да продължава спадът в строителната продукция?

- Единственото, което крепи строителството в България в момента, е изграждането на жилища.

Всичко, което засяга инвестиционната политика на държавата в нашия сектор, върви не просто надолу! Ние в момента изпълняваме едва няколко процента от проектите, които се финансират по линия на европейските програми.

Големият проблем е в това, че по този начин няма да можем да изпълним програмите и дори може да се наложи страната да връща пари на ЕС. Дано не се стигне до там, разбира се.

Затова политиката по създаване на правила за работа в нашия сектор е толкова важна. Тя трябва да е интензивна, за да може, когато вече има бюджет, работата да започне.

- Няма ли опасност индексацията на строителните договори да остане само на хартия?

- Нека разделим на две нещата. Първото важно нещо беше да се създадат правилата. С огромни усилия от наша страна успяхме поне да постигнем промяна в закона, така че да се разрешава индексирането на строителни договори при поскъпване на материалите. Повече от година ни отне това усилие. Както и приемането на методика, която е факт от миналия месец.

Но сега трябва и да се създадат подробни правила как ще се прилага тя, защото има много неясноти. Задава се нов проблем – по оперативните програми се канят да отпуснат едва 15% корекция на стойността на материалите, и то става дума за средства, които са спестени вътре в рамките на самата оперативна програма.

Ще видим в предстоящия бюджет дали ще има предвидени средства и колко за индексация. А и изобщо дали ще има и кога бюджет при сегашните условия. При така създалата се ситуация има много колеги, които предпочитат да не работят или просто да откажат проектите и да платят неустойката, отколкото да рискуват да не се справят със задачата.

- За самите работодатели в сектор строителство разходите се повишават, сегашните трудности няма ли да доведат до съкращения?

- Определено фирмите, които имат трудности, в момента освобождават работници. Затова призоваваме държавата да създава правила и предвидимост в бранша.

По-добрият вариант е да накараш бизнеса да работи, да си плаща данъците и с тях да правиш социална политика. А не да теглиш кредити и с тях да плащаш пенсии.

- Какви биха били другите последици за сектора от настоящата ситуация?

- Бих разширил въпроса ви – какви ще са последиците изобщо за страната. Защото ако сравните само данъците и таксите, които може да се съберат в хазната от добре работещия строителен бизнес с данъците и таксите от зле работещия, ще видите, че разликата е огромна.

През 2020 г. например произведената строителна продукция е била на обща стойност над 23 млрд. лв., през 2021 г. тя пада до 16 млрд.лв., а за първото полугодие на тази година е едва 6,6 млрд. лв.

Ако трябва схематично да обясня, половината от продукцията идваше от частни поръчки, другата половина - от държавни. Спадът в частта на възлаганията, които се изпълняват по обществени поръчки, е 80%, но в частта на частните има ръст и той компенсира нещата така, че да имаме общ спад на строителната продукция около 30% на годишна база.

Така че като не стимулира работата на бранша, държавата губи огромни нереализирани приходи в хазната от данъци и такси.

Време е политиците да осъзнаят, че строителството има капацитета бързо да дръпне икономиката. И не е разумно да се създават изкуствени пречки пред работата ни, каквото видяхме през последните вече близо две години.

- За празника не можете ли да кажете нещо утешително на колегите си?

- Ще защитим интересите на бранша. Ще издържим и ще продължим да работим за подобряване на живота на хората и за по-добра среда.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>