Илияна Йотова: Трябваше да представим по-добре аргументите си по преговорите на Скопие с ЕС
България продължава да е сигурната граница на ЕС, смята българският вицепрезидент.
Еврото, Шенген и отношенията ни със Скопие бяха трите основни теми, които обсъдиха президентът на Хърватия Зоран Миланович и вицепрезидентът Илияна Йотова в Загреб в третия ден от посещението на българската делегация. "За мен бе много важно да разкажа на президента Миланович всички аргументи и резерви, които имаме за започването на преговорите на ЕС със Северна Македония. Моето впечатление е, че не сме си свършили работата докрай като страна, защото освен с партньорите ни от Западна Европа трябваше да работим и с тези тук, и в средна Европа, за да разкажем и историческите ни аргументи, но и тези, които са валидни с днешна дата, най-вече отношението към българите в Македония", заяви Йотова. Тя е отбелязала данните от преброяването в Македония и малкия брой хора, обозначили се като българи, въпреки че са издадени над 90 хил. документи за българско гражданство. "Разказах как е записана българската история в учебниците и за езика на омразата, който продължава дори и след Френското предложение", добави още тя. Йотова е подчерта, че България може да наложи своето вето на всеки един етап, ако Скопие не изпълнява поетите ангажименти. "Надявам се да не се стига до там. Надявам се и колегите от Република Северна Македония да са осъзнали колко трудно се стигна до това решение и колко трудно и крехко може да се окаже то", добави тя.
Йотова разказа, че е Миланович е споделил пътя, който хърватите са извървели за влизане в шенгенското пространство и факта, че се надяват от 1 януари да работят с евро. В страната ще има преходен период, в който ще действат и двете валути, куни и евро. Властите уверяват, че няма да има спад в доходите, а цените ще останат същите.
Вицепрезидентът е разказала за 11-годишният опит на България и трудностите по приемането ни в Шенген, "за всички доклади, проверки, отношението на ЕП, който има няколко доклада в подкрепа на България и Румъния". "Едновременно с това има някои страни-членки на Шенгенското пространство, към които, ако се приложат същите критерии, ще бъдат в доста по-лошо състояние отколкото са изискванията към България и Румъния. Още веднъж получих уверението, че Хърватия смята България и Румъния като страни, с които заедно трябва да се преборим с това членство ", заяви Йотова. Двамата смятат, че членството ни в Шенген ще направи границите по-сигурни, особено предивид новото напрежение по южните граници. България продължава да е сигурната граница на ЕС, смята българският вицепрезидент.