Арбитражна комисия решава как да работи болницата в Добрич при стачка
Арбитражна комисия ще излезе с решение в понеделник за това как ще продължи дейността на многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. От 14 октомври едночасови протестни действия провеждат всеки ден медицински сестри и други медицински специалисти. Около 120 са членовете на Синдиката на българските медицински специалисти в здравното заведение в Добрич. Исканията са за 1500 лева основна заплата за медицинска сестра.
„В понеделник Арбитражна комисия, извикана от Синдиката на българските медицински специалисти ще се произнесе с решение.Имаше разговори с протестиращите от 14 октомври и с ръководството на болницата два дни. Дадоха ни предписание двете страни да се споразумеем, като най-добро решение” – заяви Мая Илиева, председател на синдиката.”Ние сме склонни да се споразумеем само и единствено, когато работодателят достигне нивата за възнаграждения в отрасловия колективен трудов договор, тъй като това е минимумът” – добави тя.
„Ако работодателят – ръководството на болницата, прецени, че може да фалира болницата, тъй като тя няма да има дейност заради ефективната стачка, която ще започнем, да го направи. Смятаме, че здравното заведение разполага с достатъчно средства да си позволи да достигне минималните нива в отрасловия договор, тъй като виждаме, че две трети от заплатите се дават на хората се дават като бонуси” – каза още Илиева. Тя беше категорична, че всичко е в ръцете на работодателя. „Ние казахме, че сме готови да се върнем на масата на преговорите. Въпреки това директорът на болницата подписа едно незаконно споразумение с председателя на синдикалната организация на КТ „Подкрепа”. Ние не знаем колко членове има там, защото не ни дават справка” – обясни Илиева.
Решението на Арбитражната комисия ще бъде задължително за двете страни. „При ефективни стачни действия ще бъдат определени от комисията минималните дейности в болницата и в нея реално ще се работи само по спешни и неотложни случаи” - обасни Илиева. Тя припомни, че е извикана Арбитражна комисия, чийто състав се определя от Националния институт за помирение и арбитраж, защото директорът на болницата не искал среща с протестиращите и разчитал на протакането и на отказването от протести. Илиева посочи още, че, ако започне ефективна стачка, медицинските специалисти ще бъдат на работните си мести, но няма да работят.