По-близо сме до еврото от Румъния и по-далече от лихвен шок

27.10.2022 11:15 Георги Ангелов, старши икономист, “Отворено общество”
Всички партии в НС единодушно се изказаха против бюджет с огромен дефицит и дълг. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Дайте обаче бюджетен сценарий № 3 - с дефицит от 3%

Миналата седмица, на 20 октомври, Министерството на финансите обяви, че ще внесе в парламента базов бюджет за 2023 г. без политики, но с 16 милиарда нов дълг. Това пише и на интернет страницата на МФ на 20 октомври, а после и на 23 октомври - министерството ще внесе бюджет с дефицит от 6,6% и дълг от близо 16 милиарда. Само дни по-късно обаче - на 25 октомври, министърът на финансите Росица Велкова обяви, че служебното правителство въобще няма да внася бюджет за следващата година и вместо това ще се удължи изпълнението на тазгодишния бюджет.

Не знаем какво точно се е случило за няколко дни, че министърът на финансите

да си промени позицията на 180 градуса

вероятно президентът Румен Радев не иска неговото правителство да предлага такъв разорителен бюджет, защото отговорността ще падне върху него. Във всеки случай това развитие е положителна новина.

Също така е положително, че при проведения дебат в парламента всички партии единодушно се изказаха против бюджет с огромен дефицит и дълг. Не го приемат и всички икономисти и финансисти. Оформи се обществен консенсус, че не бива да се залита в посока на безконтролни дефицити и дългове. Така че произтече нещо смислено от цялата ситуация.

Служебното правителство сега лансира идеята, че можем да минем и без бюджет, докато се създаде редовно правителство. Министърът на финансите сега казва, че ще предложи “удължителен закон”, с който през първите месеци на 2023 г. ще се работи по миналогодишния бюджет. Това беше приложено в началото на 2022 г., но разликата е, че тогава все пак имаше редовно правителство и действащ парламент и нямаше такава инфлация. Без приет бюджет разходите на държавата са точно толкова, колкото са били в същия месец на предходната година. При нормална инфлация това е приемливо, но при висока инфлация това ще е предизвикателство, особено ако продължи повече от няколко месеца.

Но нещо още по-интересно се случи на изслушването на финансовия министър в парламента – министър Велкова обяви, че през настоящата 2022 г. държавният бюджет се движи добре, приходите са повече и съответно бюджетният дефицит на начислена основа вероятно ще влезе в Маастрихтските критерии от 3%.

Това е изключително добра новина, защото 3%

бюджетен дефицит 

е сред най-важните изисквания за влизане в еврозоната – ако изпълним това изискване през 2022 г., имаме всички шансове да влезем в еврозоната в срок, още на 1 януари 2024 г. Това е най-важната новина, която излезе покрай бюджетните дебати и тя трябва да е определяща за всичко друго, което се обсъжда.

Да си представим следната ситуация – през 2022 г. изпълняваме изискването за 3% дефицит и сме на крачка от влизане в еврозоната, но държавите от еврозоната ни питат каква ще е бюджетната ни политика през следващите 3 г. Ние какво ще отговорим? Нямаме приет бюджет и работим месец за месец. Това не е сериозно и не е убедително. Без приет бюджет за 2023 г. и без 3-годишна бюджетна прогноза рискуваме да изпуснем този уникален шанс да влезем в еврозоната.

Защо това е уникален шанс? Защото влизаме в криза и

който е част от голяма валута, ще мине по-леко през нея

Вече видяхме как някои страни извън еврозоната бяха ударени – унгарската валута се срина с 40% и централната банка там се принуди да вдигне лихвите по рефинансиране рязко, до 25% (докато в еврозоната същите лихви са малко над 1%).

Общо взето, извън еврозоната

лихвите ще се вдигнат много по-рязко,

отколкото в еврозоната.

Просто защото еврото е световна валута заедно с долара, а всички останали малки валути ще трябва да навигират в един все по-бурен финансов океан.

В момента върви затягане на монетарната политика на двете големи централни банки – Федералния резерв на САЩ и ЕЦБ в Европа, и то е рекордно бързо от гледна точка на вдигане на лихвите. А когато се вдигнат лихвите в двете големи световни валути, долар и евро, това неизбежно затяга много повече финансовите условия в целия свят, с други думи лихвите извън долара и еврото скачат още по-бързо. Нещо повече, вдигането на лихвите в големите валутни зони често води и до финансови кризи в периферията – по-слабите страни, с раздути дефицити и дългове, могат да пострадат и много повече.

Страните, които са в еврозоната, имат повече възможности да минат по-леко през тежките времена. Със сигурност лихвите в еврозоната са и ще бъдат далеч по-ниски, отколкото лихвите извън еврозоната. Ето например в

съседна Румъния, която няма шанс скоро

да влезе в еврозоната,

лихвите по дългосрочния дълг вече са над 9% и постоянно растат – докато в Словакия, която е част от еврозоната, лихвите са едва 3,7%. Съответно в еврозоната и лихвите по кредитите ще останат на по-поносими нива, докато извън нея ще са далеч по-високи. Това означава, че при членство в еврозоната ще избегнем голям лихвен шок за бизнеса и домакинствата, съответно ще минем по-леко през кризата.

Накратко, влизането в еврозоната е най-добрата антикризисна политика за България и не бива да рискуваме да изпуснем този шанс. Затова е най-добре служебното правителство да внесе в парламента бюджет с дефицит от 3% и тригодишна бюджетна рамка с намаляващ дълг. Това е изпълнимо, защото всъщност МФ обявиха, че са разработили вариант базов бюджет с висок дефицит, вариант без бюджет, както и вариант бюджет с нисък дефицит. Сега

просто трябва да го внесат в парламента за гласуване

Ясно че това е политическо решение и голяма отговорност. Но си заслужава. Влизането в еврозоната е голяма стратегическа цел и след като изпълняваме числовите критерии, не бива да изпускаме шанса заради формални причини като липса на приет бюджет.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>