Д-р Галина Милева: Пазим трупове в чували по земята, а 3 - във фризер за сладолед
Грижа на държавата, даже и на ЕС е да се купи спешно камера за бургаската морга, казва ръководителката на отделението по съдебна медицина в УМБАЛ - Бургас
- Д-р Милева, през последните седмици предупреждавате, че бургаската морга е препълнена с трупове на нелегални мигранти.
- Не от седмици, от много време алармирам - имаше период, в който работехме при нечовешки условия в миризма на разложени тела. Тогава екстрено се купиха два фризера втора ръка.
Това лято историята се повтори, даже беше по-трагично - освен инциденти вече има украински бежанци и нелегални мигранти. Вторите минават от Турция през България, натискът е огромен.
Част от мигрантите ги зарязват из Странджа, защото са болни или просто не могат да вървят повече. Те с дни не се хранят, не пият вода, изтощени са. Намират телата им в стадий на трупно разложение.
Често умират от измършавяване или от измръзване. Не са редки случаите, в които телата са ядени от диви животни. Със застудяването и откриването на ловния сезон очаквам ситуацията да стане по-критична.
Говорим за трупове, които трудно могат да бъдат разпознати
Това става задължително с ДНК материал, но ако има база за сравнение. В момента имаме 6 тела на мигранти, едното е от началото на лятото. За други две очакваме резултат от ДНК анализ.
- Какъв е редът за починалите мигранти?
- Идват представители на посолствата, и то с близки, които издирват свои роднини. Някои ги разпознават, ако състоянието им позволява. При други се взема ДНК материал от близките. Когато се потвърди самоличността, телата се освобождават.
Много добре работим с посолството на Мароко, Сирия и с Ирак. От Афганистан идват представители на погребални агенции.
- Наскоро наш репортер бе потърсен от родителите на 17-годишен иракчанин - част от група мигранти, тръгнала от Истанбул. Момчето се разболяло и е изоставено. Дали е сред телата в моргата?
- Запозната съм с този случай донякъде. Има един младеж, негови близки няколко пъти идваха. Според някои е въпросният иракчанин, според други - не е. Обяснихме им, че единственият начин да се установи самоличността е с ДНК от родителите или от братя и сестри.
- Споменахте, че ситуацията се е утежнила и след бежанската вълна от Украйна.
- Към момента имаме 4-ма украинци със статут на бежанци, които не са потърсени от много време. Някои са починали от естествена смърт, други се удавили. По морето гледаме украинци със скъпи коли, а като дойде ред да прибират телата на починали близки, отказват.
Тарифите на погребалните агенции им се виждали високи. И оставят телата при нас!
- А какъв е капацитетът на моргата?
- Имаме една камера с 9 легла, но в нея съхраняваме 18 трупа, както и хладилна стая с около 30 тела. През лятото по време на най-големия наплив купихме фризер за сладолед, в който в момента съхраняваме три тела.
А в хладилната стая труповете са наслагани по земята, в чували. И това в XXI век!
Имаше невероятна ситуация - вечер вадехме тела от камерата, за да вкараме нови, а на сутринта - обратно. И никой не е дошъл да види за какво става въпрос.
Навремето при тежки случаи прокурори присъстваха
на аутопсия
И сега с прокурори, които бяха следователи, работим перфектно, но с младите не е така. И това с моите 33 г. опит ме вбесява. През лятото бях стигнала дотам, че за малко да натоваря един труп в линейката и да го стоваря в градинката пред прокуратурата.
- Хората не спират да умират - как може да се реши проблемът с освобождаването на телата?
- На първо време спешно се нуждаем от хладилна камера, но това не е работа на болницата, а на държавата. То е държавен проблем.
И даже на ЕС, защото ние сме външна граница на Европа. ЕС трябва да помогне. Може да се заделят пари от плана за възстановяване от сектора за здравеопазване.
- Колко струва такава камера?
- Около 100 хил. лв., ако е нова. Смятам, че държавата трябва да отдели тези пари. Здравното министерство да ги даде на болницата, и то персонално на Отделението по съдебна медицина. И да се знае, че те са за камера. Тези дни реших -
ще отворя дарителска сметка за хладилна камера
за бургаската морга
Може пък така да се реши проблемът. Освобождаването на телата трябва да става в по-кратки срокове. Когато няма данни за необходимост да бъде задържано тялото, по най-бързия начин прокуратурата да издава постановление за служебно погребение.
Това засега не се случва и телата стоят с месеци и години.
- Нужни ли са законодателни промени?
- Според мен няколко закона трябва да се пипнат. Необходими са промени в Закона за здравето, в Закона за съдебната власт, както и в наредбата за работата на гробищните паркове. Но на този етап най-важното е да се задвижат по-бързо досъдебните производства.
- А вярно ли е, че имате труп от 2016 г., който все още стои във фризера?
- Да, никой не го е потърсил. Както и един от 2017 г., за който подозирам, че е на руснак - намерен е на скалите край Синеморец. Както и възрастен мъж, чиято дъщеря отказала да го погребе, понеже живеела в Канада и не го била виждала от много време.
Ето тук трябва законодателна промяна за по-бързо служебно погребение в подобни случаи. Освен това по тарифа престоят в хладилна камера е 50 лв. на ден, плаща се на болницата. Но докато не приключи досъдебното производство, телата са освободени от таксата.
- Сериозен проблем е и липсата на достатъчно патоанатоми. Вие сте единственият съдебен лекар за цялата област.
- Да, няма патоанатоми и това повтарям от 20 г. В някои райони няма съдебен лекар, например в Ямбол. В Смолян ходеше колега от Пловдив 2-3 пъти седмично, но той почина и в момента там също няма патоанатом. Пазарджик и Кърджали са с по един.
Нашата област е най-натоварена. Добре че имам специализантка, която от близо 2 г. е при мен и се справя много добре. Очаквам и едно момче, като вземе специалност. Аз се пенсионирах, но ако сега спра да работя, отделението ще затвори.
- Всъщност атрактивна ли е патоанатомията?
- Много е атрактивна, студентите я харесват, но докато не се сблъскат с реалността. Нещата се променят, като дойдат и разберат какво е заплащането.
Средната заплата на началник на отделение в УМБАЛ - Бургас, е 1200 лв. Ние обаче не работим със здравната каса. Трябва да се вдигнат заплатите, трябва да има централно субсидиране за отделенията по съдебна медицина.
Да имаме отделна сметка, по която да се преведат тези пари, след което началникът на отделението заедно с ръководството на болницата да ги разпределя. Това се опитах да го постигна като депутат в 41-ото народно събрание, но не успях.
- Вие бяхте народен представител в 41-ото и 42-ото НС. Не ви ли изкушава пак политиката?
- Когато влязох в парламента, казах на колегите, че аз повече от два мандата няма да участвам. Смятам, че трябва да има приемственост, а не да си депутат по професия.
- За тези 33 г. в професията не ви ли се е искало да се откажете?
- Факт е, че специалността ни е много натоварваща, изисква се здрава психика, но не съм стигала дотам. Навремето по 20 дни през август съм оставала сама в отделението, но такова тежко лято като това не съм имала.
Говоря за години назад във времето, когато бяха поръчковите убийства. През мен са минали аутопсиите на Георги Илиев, на Димитър Янков, както и на повечето представители на ъндърграунда в региона. Присъствах и на аутопсията на Андрей Луканов, тъй като по това време бях на конференция в София.
- От какво най-често умира българинът напоследък?
- Има си есенни и пролетни периоди на самоубийства. И не само, че ги има, но доста зачестиха покрай COVID-19. За съжаление, падна възрастовата граница на инфаркти и инсулти.
Намаляха обаче жертвите от катастрофи - категорично мога да твърдя това за последните 3-4 г. Битовите убийства си остават постоянна величина за сметка на поръчковите - животът като цяло много се промени.
Визитка
Родена е в Кубрат, завършва висшето си образование в Медицинския институт във Варна
Специализира патоанатомия в Медицинския университет в София
Депутат от ГЕРБ - Бургас, в 41-ото и 42-ото НС, зам.-председател на здравната комисия и член на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Семейна, с две деца и двама внуци