Представят изложба от лекции на Димитър Димов в Пловдив (Снимки)
Аграрният университет в Пловдив открива на 2 ноември от 11 часа изложба за лекционното наследство на проф. Димитър Димов. Името на големия творец е емблематично свързано с историята на висшето училище.
В края на 1946 г. той постъпва на работа в Пловдивския университет и преподава „Анатомия и физиология на домашните животни“ в Агрономическия факултет.
Доц. Никола Несторов, който е зам.-ректор на ВСИ в периода 1951-1962 г., дарява ръкописните тетрадки – лекции на Димитър Димов на Националния литературен музей „Димитър Димов“.
В днешни дни с напредването на информационно-комуникационните технологии тези ръкописи могат да бъдат достояние до всеки студент, преподавател или любител на ветеринарната медицина както в електронен вид, така и в печатен.
Настоящата изложба включва 188 листа ръкописни лекции на проф. Димитър Димов от преподавателския му период в Пловдивския държавен университет, после Висш селскостопански институт, а днес Аграрен университет – Пловдив: "План на лекции в 3 свитъка", "Физиология на дишането", "Физиология на кръвта и кръвообращението","Физиология на отделителните органи", "Физиология на храносмилането".
Целта е да се популяризират, съхранят и най-вече по нов начин да се „върнат“ там, откъдето са излезли лекциите на Димитър Димов, които е преподавал и работил във Висшия селскостопански институт. Те намират своето достойно място в Библиотеката на Аграрен университет, където през 2021 г. във връзка 70 години от написването на романа „Тютюн“ се преименува една от читалните в читалня „Проф. Димитър Димов“.
Студенти от катедрата по „Животновъдни науки“ към Аграрен университет – Пловдив с преподаватели д-р Петър Петров и д-р Светослав Карамфилов ще направят съпоставка между плана лекции по анатомия и физиология на домашните животни, по който учат днес с този, изработен от Д. Димов през 1946 г. (преди 76 години).
Ще бъде представен филм за Димитър Димов, отразяващ творческия му и преподавателски му период, докато е живял и работил в Пловдив.
Събитието се организира с финансовата подкрепа на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2022 година.