5 села край Пловдив с богати хора, млади семейства избягаха от COVID и остават там
В Марково има строителен бум
Община “Родопи” (21 села) е единствена от 18-те в Пловдивска област, която бележи ръст на населението си. Само с 87 души, но за сравнение община Хисаря например се е стопила с 2008 души.
“Ние сме най-добрата община за живеене в Пловдивска област. В селата е спокойно, въздухът е чист, местните хора не ги напускат, а и в тях се заселват хора не само от Пловдив, а и от други общини”, коментира кметът на “Родопи” Павел Михайлов. Той добави, че местната управа ремонтира непрекъснато инфраструктурата, разширява и обновява детските градини в Златитрап, Марково, Първенец и Браниполе, ще изгради нови в Брестник и Ягодово. Обновени са също училищата, които са пълни с деца. Само през тази година ще бъдат обновени повече от 50 улици.
“Много хора решиха, че е по-добре да живеят в къща на село с двор,
да има къде да си оставят автомобилите,
а не да са в техните панелки в Пловдив и да се чудят къде да паркират колите си”, каза Михайлов. Според него община “Родопи” е на второ място в България след София по издадени разрешителни за строеж на жилищни сгради.
Осигуряването на поминък не е проблем. Част от местните се занимават със земеделие, други работят в Пловдив и за “Тракия икономическа зона”. Разстоянията до работните им места не са големи.
Миграцията към селата се засили по-сериозно
след избухването на COVID вълната -
немалко пловдивчани решиха да заживеят там, тъй като опасността да се заразят е по-малка. И след утихването на епидемията почти всички решиха да останат
Петте села, които привличат най-много нови жители, са Марково, Белащица, Браниполе, Първенец и Ягодово. В тях си закупиха имоти доста богати хора и вдигнаха големи къщи. Много млади семейства също предпочитат повече чист въздух, спокойствие и сигурност за децата си.
“Преместихме се да живеем от Пловдив в Марково заради тишината, зеленината и спокойствието тук. Голямата ни дъщеря Виктория е първокласничка и сме много доволни от училището. Още на първата родителска среща останах възхитена от учителите”, разказва Деница Димитрова.
“Градът е само на 10 минути с кола
и се придвижваме бързо при нужда. Ние живеем във вилната зона на Марково, където е спокойно, въздухът е чист и сме много доволни”, добави Димитрова. В Марково има достатъчно хранителни магазини, беше открита и аптека. Хората са доволни и от кметицата Десислава Терзиева.
В момента в Марково е истински строителен бум, издигат се много нови жилищни сгради. До презастрояване няма опасност да се стигне - селото разполага с достатъчно площ.
Ситуацията в “Родопи” може обаче коренно да се промени,
ако тя загуби едно от най-големите си села - Белащица,
в което живеят почти 2000 души. Това ще стане, ако местните подкрепят с мнозинство референдума за излизането от общината и присъединяването към Пловдив. Вече са събрани 409 подписа, а право на глас имат 1700 души. Инициаторите на референдума обвиняват управата на “Родопи”, че не е реагирала адекватно на проблема със запрашаването на въздуха в селото от кариерата за добив на инертни материали.
На сесията на общинския съвет на Пловдив на 13 октомври всички участвали в нея съветници подкрепиха евентуалното присъединяване на Белащица към града, ако жителите на селото го поискат с референдум. Пловдивските управници обещават по-големи инвестиции в Белащица. От община “Родопи” пък контрираха, че като жители на Пловдив белащенци ще плащат по-високи данъци.