Новият наплив - край Пловдив и София и към морски градчета, къща с двор и чист въздух (Графика)
- Защо Божурище, Елин Пелин, Несебър, “Родопи” и Джебел единствени растат по жители, докато населението на България се топи
Само пет общини са увеличили населението си за периода 2011-2021 г., сочат данните от преброяването на населението на НСИ. Това са Елин Пелин, Божурище, Несебър, “Родопи” и Джебел. В същото време дори най-големите градове намаляват като население, а България се е стопила с 844 000 души. (Виж картата.)
Общо населението на Родопи е 32 689 души, на Несебър - 23 760 души, на Елин Пелин - 23 104 души, на Божурище - 9463 души, а на Джебел - 8375 души.
Каква е причината точно тези 5 общини да привличат нови жители?
“Божурище и Елин Пелин са сред най-развитите общини в периферията на София и от една страна, имат силна собствена икономика в преработващата промишленост и логистиката, а от друга, предоставят алтернатива с по-добри жилищни условия и повече пространство на замогнали се бивши жители на столицата. Сходен пример е пловдивската община “Родопи”, а значителен ръст се наблюдава и в Несебър, където е съсредоточена значителна част от туристическата индустрия на Бургаска област.", пише в анализ Институтът за пазарна икономика.
Останалите 260 общини обаче отбелязват спад на населението между преброяванията. Но най-малките свивания са отново в перифериите на София и Пловдив. Сравнително малък е спадът и в общините по Черноморието.
Две от тези 5 общини са в топ 10 по най-високи доходи - Елин Пелин и Божурище . Това означава, че за увеличението на жителите им имат значение ръстът на икономическата активност и добре платените работни места, но играят и други фактори.
Ако погледнем какво се е случило само през 2021 г. спрямо 2020 г., ще видим легализиране на преместването към периферията на големите градове, направено в началото на ковид кризата. 12 общини имат положителен механичен прираст от над 2% и те са съсредоточени предимно по Южното Черноморие, сочат данните на ИПИ.
От една страна, хора се местят от по-малките към по-големите градове, анализира тренда Адриан Николов от ИПИ. От друга страна, хора от големите градове - предимно със средни и високи доходи, се заселват в периферията им - в селища, които са близо до градовете, но предлагат зеленина и чист въздух и условия за по-спокоен живот.
Според него обаче вдигането на лихвите по кредитите ще затрудни този тренд, тъй като покупката на ново жилище ще става все по-трудна.