До 800 квтч ток зимата на ниски цени, май стигат и за отопление (Обзор)
През лятото таванът е 300 квтч, след това ще се плаща по средната цена, на която енергото купува от свободния пазар
Държавата щяла да прибира временно свръхпечалбите на всички в енергетиката - до 30 юни 2023 година
800 киловатчаса да е прагът за евтиния ток на месец през зимата, а през лятото - 300. Над тях ще се плаща по-висока цена. Ниската тарифа ще се определя от КЕВР.
90% от хората се побирали в това потребление, заяви министърът на енергетиката Росен Христов в петък и уточни, че министерството ще предложи двете тарифи с промени в Закона за енергетиката. Първоначално се обсъждаше евтината тарифа да важи до 250 квтч, сега е таванът е вдигнат значително. Според енергийни експерти потреблението а домакинствата през зимата с отопление на ток е между 800 и 1000 квтч.
Над двата прага, които ще влязат в закона, ще се плаща по цена, определена от доставчика, тоест снабдителните дружества на “Електрохолд”, ЕВН и “Енерго-Про”. За база ще се взема средната цена, на която те са купили електроенергията на свободния пазар.
Откога ще влязат тези промени, зависело от парламента, но при добро стечение на обстоятелствата - от 1 януари догодина.
Целим потребители с големи имоти, както и в случаи, когато на ток се отопляват басейни и сауни, да не бъдат компенсирани, да има повече средства за останалите, каза Христов.
Министърът уточни, че във ведомството правят изчисления при какво потребление на газ, парно и ток за отопление на средно жилище се получават еднакви сметки. След като разчетите станат ясни, и това ще се запише в закона, за да не се налага хората да сменят вида отопление по средата на зимата.
За другите промени в закона, като изземването на свръхпечалбите на всички дружества в енергетиката - държавни и частни, били постигнати балансирани решения.
“Когато събираме приходи, няма как да има доволни, но това е временно решение - от 1 декември тази година до 30 юни на 2023 г., и цели справяне с кризата, която е причинена от външни фактори”, посочи Христов.
Компенсациите за бизнеса министърът обвърза с енергоспестяване и намаляване на потреблението в пиковите часове , както изискват подготвяните нови европейски правила. По-големи компенсации щели да получават фирми, които влагат във възобновяеми източници за собствено потребление и пестят.
Друга тема, по която се работело, е ядреното гориво за АЕЦ “Козлодуй”. Министърът заяви, че се е наложило служебният кабинет да отмени решение на предишния, защото с него се ограничавало участие и на западни компании, ако използват руска технология. Такива били случаите с американската “Уестингхаус” и френската “Фраматом”.
“С отмяната на старото решение отваряме пазара и възможности за преговори с няколко европейски и американски компании, което, както с доставките на газа, очакваме да създаде конкурентна среда и да постигнем най-добри условия. В рамките на БЕХ създадохме група, която да се занимава с тези ядрени въпроси, до няколко седмици очакваме да обявим търг”, каза още Христов.