Проф. Огнян Герджиков: Решението е на балотажа избран да е този с повече гласове
Щом една правна норма в строгото ѝ тълкуване води до липса на изход, то трябва да се намери работещ вариант, казва юристът и бивш парламентарен шеф
- Проф. Герджиков, 2 дни депутатите не могат да си изберат председател и това създава конституционна криза, как ще го коментирате?
- Направо не е за коментиране. Това е безпрецедентна ситуация в историята ни, парламентаризмът е заплашен.
- Какъв е изходът?
- Много тясно се тълкуват разпоредбите на конституцията. Там е казано, че решенията се вземат с повече от половината присъстващи. Хубаво, но спазвайки строго тази норма, може никога да не се стигне до избор на председател, което значи това Народно събрание да бъде закрито.
- Това не би ли било нарушаване на конституцията?
- Не трябва да се тълкуват така тясно текстовете. Щом една правна норма в строгото ѝ тълкуване води до липса на изход, то трябва да се намерят аналогични решения. Това решение е: балотаж и на него - който събере повече гласове.
- Въпреки че този кандидат има повече отрицателен вот, отколкото “за”, а положителният му е под 1/2 от кворума?
- Това е моето разбиране. Щом една разпоредба води до патова ситуация, това може да бъде до края на света!
- Странно ми е - вие сте професор по право, а съветвате депутатите да заобикалят конституцията и да я тълкуват както си решат? Не трябва ли първо да има произнасяне на КС по този казус?
- Да, изглежда революционно предложение за юрист. Може би по-добрият вариант е да се търси решение на КС. Но аз разсъждавам като
юрист, който не е толкова догматично скован в нормите,
а иска да се търси разумното решение. Самият аз съзнавам, че тази позиция е твърде спорна, но търся изход от патовата ситуация.
- Нека си представим, че се вземе такова решение и депутатите заобиколят конституцията - няма ли да е оспорим този им избор пред КС?
- Може да се стигне до произнасяне на Конституционния съд, не мога да знам какво ще бъде неговото решение. Впрочем КС е в непълен състав и това е още един грях на нашия парламент, който вече толкова време не попълва неговия състав, този на ВСС и на още 6-7 органа. Това показва колко слабо работи Народното събрание.
- Но ако КС се произнесе, че председателят не е избран легитимно, това няма ли да доведе до отмяна и на всички актове, приети от парламента под негово ръководство - закони, бюджет?
- Тук съм категоричен - не. Правото не може да се тълкува така, че да се стигне до безумни заключения.
Парламентът е избран по надлежния ред и е конституиран,
просто няма председател.
- Как ви изглежда отстрани това, че нито една от партиите не иска да отстъпи в този избор?
- Като политически инфантилизъм. Те показват, че не могат да намерят решение, с което да отворят вратите и законодателният орган да започне да действа, да се приемат бюджетът и другите важни закони. Това е най-важното, което трябва да направят.
- Как трябва да се постъпи в тази ситуация? ПП си оттегли кандидата, както и ГЕРБ?
- Политическата логика е такава, че водещата сила предлага председател и той бива избиран. Досега сме имали едно-две изключения - Михаил Миков и Ива Митева например, които бяха избрани от вторите групи, но това са изключения.
- Получава се така, че вече близо 2 години парламентът не работи като хората. Вие сте били начело на НС, а като юрист често сте критикували депутатите за качеството на законите. Какво бихте им казали сега?
- Това показва липса на зряла политическа воля. Още едно доказателство е отказът на повечето партии да се ползват от посредничеството на Росен Плевнелиев и Соломон Паси. Това е странно, защото никой не кара партиите да се съгласят с това, което им се предлага. Но отказът априори показва липса на зрялост. Наподобяват ми на малко дете, което казва: Аз такова не обичам! Ама опитвал ли си го? Не, но не го обичам! Същата работа е с тези депутати. Защо априори отказват посредничеството?!
- Оптимист ли сте за съставяне на правителство?
- Все още съм оптимист, макар и умерен, защото не мога да си представя, че чак ще я докарат дотам, че да не могат да излъчат и кабинет.
- Как ще стане това - с чий мандат?
- Искате да ме сложите в ролята на Ванга или Нострадамус... Не искам да прогнозирам, но се надявам, че здравият разум ще надделее. И други държави са имали политически кризи, но нашето изглежда вече върховно постижение.
- Ако се стигне до трети мандат, на кого трябва да го даде президентът?
- Може би
на най-малката партия,
защото тя е и най-малко конфронтационна. По отношение на Стефан Янев няма натрупани негативи, самият той е разумен и балансиран. И би било възможен изход.
- Като споменахте Янев - появиха се твърдения, че НДСВ е донор на кадри за партията му. Така ли е?
- НДСВ е донор на много от партиите. То и на ГЕРБ бяхме в началото донор. Сега чувам за Янев, лично аз не съм дарявал нищо, макар да му симпатизирам. Работил съм с него и го намирам за умен, балансиран и интелигентен човек.
- Колко дни живот давате на този парламент?
- Не знам. Ще ми се да бъде
до местните избори поне,
за да може да се свършат важните неща, но не смея да бъда такъв оптимист.
- Не са ли вече партиите в предизборна кампания?
- Малко така действат. Но това не се харесва на хората. Тези дни, като ходя из София, непрекъснато чувам как мърморят недоволно - какви са тези народни представители, какво е това чудо?! От два дни чувам непрекъснато обидни думи по адрес на Народното събрание, много неприятни.