Елитът с новите играчи работи все по-зле, трябва смяна на системата
Безпрецедентният случай в историята на българската демокрация парламентът да не може да избере нито един от четиримата номинирани от партиите за председател на 48-ото НС доведе до криза. Днес се появи идеята за ротационно председателство.
Попитахме политолога Слави Василев:
1. Конституцията ли е дефектна, за да се стигне до днешната криза с избора на председател на 48-ото НС?
2. Какъв е изходът от кризата?
1. Конституцията ни не е дефектна. Дефектен е политическият ни елит, който не е в състояние да превъзмогне партийния си интерес, за да заработят разпоредбите, описани в основния закон.
Ако човек продължи малко с това разсъждение, стига до заключение, че когато една система дефектира, защото хората в нея дефектират, вината не е у хората, а трябва да се погледне системата. Българският политически елит няма да се промени, а с времето дори се влошава като качество. А българският парламентаризъм с новите политически играчи на хоризонта работи все по-лошо. И понеже хората не могат да се променят, трябва да се мисли за смяна на системата.
Какво имам предвид? Към днешна дата, когато служебният кабинет присъства в Народното събрание, където той няма мнозинство, ние сме абсолютно в президентски режим на управление. Този режим абсолютно е в състояние да избегне патовата ситуация, когато Народното събрание не може да произведе нито един акт, защото избраниците в него го блокират, когато става въпрос да си поделят властта.
Според мен българският парламентаризъм би могъл да функционира в законодателната част на неговата отговорност, т.е. да приема законите. Но той много трудно се справя с прерогативите, свързани с изпълнителната власт. Затова тя трябва да премине към президента и да работи в синхрон, балансирана и коригирана от едно Народно събрание.
2. Решенията на казуса в НС, които се въртят в публичното пространство, не са системни, а извънредни решения.
Да излезе една парламентарна група, за да може кворумът да падне и по този начин ние да изберем председател на Народното събрание - да се прилагат хватки, за да може дефектиралата система да работи.
Другият вариант - ГЕРБ да оттеглят кандидатурата на Росен Желязков, също е несериозен, защото това не е в съзвучие с парламентарната практика и логиката на парламентарната република, описани в конституцията. Затова, ако тези решения се случат, те със сигурност не са трайни. Отново общественото внимание и това на политическия елит трябва да се насочат върху тази система, а не върху попадналите в нея.