Юрист: Ротация на председателите на НС - как може да стане
Потърсихме юриста Иван Тодоров за коментар на днешната криза с избор на председател на Народното събрание, както и на възникналия вариант за изход - ротация на председателите.
Конституцията изрично изисква народните представители да изберат председател и заместник - председатели на първото заседание на НС. Така депутатите вече са в нарушение, тъй като нито председател, нито зам.- председатели са избрани на първото заседание.
Тъй като и според Конституцията, и според Правилника за организацията и дейността на НС председателят има възлови функции, не може без него. Поради това изискването председателят да се избере на първото заседание на НС има само инструктивен характер, т.е. не пречи председател да се избере и на следващо заседание.
Ако се предвиди за председател да се избира измежду двама или повече кандидати този, който получи най-много гласове, може да се получи така, че за председател да бъде избран народен представител примерно с 60-70 гласа, без за него да са гласували повече от половината от присъстващите народни представители.
Теоретично, ако се предвиди да не се изисква и кворум – и с 2 на 1 гласа може да стане такъв избор. Не че не може да стане, но не е сериозно – в България какви ли не странни неща са ставали в политическия живот. Достатъчно е да се предвиди в правилника на НС, тъй като въпросът не се урежда в конституцията.
Не е обаче сериозно и председател за дълго време да бъде най-възрастният народен представител. Поради това и с цената на всякакви компромиси, включително и при гласуването, трябва да се избере председател. Още повече, че поне в случая предлаганите кандидати от двете най-големи парламентарни групи са читави и компетентни хора.
И тук достигаме до идеята за ротация на председателите. Конституцията предвижда Народното събрание да има само един председател. Затова не може да има двама съпредседатели. Но след като се изберат зам.-председатели от всяка парламентарна група, няма забрана или НС да гласува зам.-председателите от ГЕРБ и ПП да председателстват на ротационенен принцип, или това може да се реши на председателски съвет, без да се формализира като решение на Народното събрание.
А това, че парламентът си даде почивка до утре, си е чисто заобикаляне на правилата.