Община Пловдив и Медицинският университет с меморандум за сътрудничество
Лекари от общинските болници ще повишават квалификацията си, а студенти ще специализират в здравните заведения
Работна среща между Медицинския университет в Пловдив в лицето на ректора проф. д-р Мариана Мурджева и шефа на дирекция „Здравеопазване“ в Община Пловдив д-р Калин Калинов се проведе във връзка с очакваната криза в болничната и доболнична помощ. Присъстваха членове на здравната комисия към местния парламент и управители на общински лечебни заведения.
Д-р Калинов запозна присъстващите с текста на съвместно изготвения меморандум за сътрудничество, който предстои да бъде подписан. Той ще даде възможност на специализанти от общинските лечебни заведения да повишат квалификацията си в научните центрове на университета, а в същото време студенти ще могат да специализират в пловдивските общински болници.
„Така ще се работи и за преодоляване на кадровия дефицит в общинските лечебни заведение, което е един от сериозните проблеми за нас. Кметската администрация ке предложи на общинския съвет да гласува отпускането на 45 хиляди лева за стипендии на студенти, след което те да започнат работа в нашите болници“, коментира д-р Калинов.
Участниците в срещата очертаха трите най-големи проблема, пред които е изправено общинското здравеопазване – подобряване на енергийната ефективност на сградния фонд, липсата на достатъчно кадри и галопиращите цени на лекарства и консумативи, които са изпреварили индексирането на клиничните пътеки - основен източник на финансиране за болниците.
Голямата част от болниците и ДКЦ-та вече са предприели действия за подобряване на енергийната ефективност на сградния си фонд. Започнала е паспортизация на сградите и обследване за енергийна ефективност, но сериозен проблем при реализиране на това намерение са липсващи архитектурни планове.
„Фактът, че близо 20 години е нямало такова звено в община Пловдив, ангажирано със здравеопазването, дава своя негативен ефект, защото тези книжа щяха да бъдат съхранени или отново извадени, а не тепърва да започваме отначало“, заяви Калинов.
Той призова колегите към засилена взаимопомощ, защото само така общинските болници могат да бъдат конкурентни на частните като оборудване и наличие на специалисти.
„На следваща среща ще направим задълбочен анализ и ще обсъдим възможностите за преструктуриране на общинското здравеопазване. Не е изключено да се стигне и до сливане на лечебни заведения, но това категорично трябва да стане на базата на равнопоставеност, а не да обединяваме едно добре работещо с губещо заведение“, каза в заключение доктор Калинов.