Два медицински протеста в Добрич с едно искане – за достойно заплащане
Медицински специалисти от болницата в Добрич протестират шести ден пред лечебното заведение с искане за месечно възнаграждение от 1500 лв, колкото е договорено в отрасловия колективен трудов договор.
„Тъй като директорът на болницата д-р Георги Желязков отказа среща с нас и нямахме възможност да договорим дейности, които предхождат ефективната стачка, продължаваме с предупредителните стачни действие от по 1 един час на ден, докато не се произнесе арбитражната комисия и не излезе със становище за тези дейности”, каза председателят на Синдиката на българските медицинските специалисти Мая Илиева.
Ще бъде изпратено писмо до Националния институт за помирение и арбитраж за свикване на арбитражна комисия, обясни тя.
В рамките на три дни в Добрич трябва да бъде изпратен арбитраж, като за това не е необходимо одобрението на директора на болницата, подчерта Илиева.
Задачата на тази комисия ще е да се определят механизмите на провеждането на ефективната стачка, без това да попречи на нормалното функциониране на лечебното заведение
„На среща с нас кметът на Добрич Йордан Йорданов пое ангажимент да излезе с позиция, тъй като общината е акционер в здравното заведение. Предстои ни и среща с областния управител на Добрич Здравко Здравков, като представител на държавата, за да обсъдим исканията на колегите” , добави Илиева.
Протестите на медицинските специалисти бяха подкрепени и от лекари. „Медицинските сестри са гръбнакът на здравеопазването. Исканията им са справедливи, пожелаваме успех. През последните 15-ина години медицинският персонал в болницата намалява и се налагат по 24-часови дежурства, сестрите са предела на силите” , казват те.
Работещи в Центъра за спешна медицинска помощ в Добрич и филиалите му в областта протестираха с искания за по-високи заплати, втора категория труд, по-голям размер на ваучерите и за увеличение на нощния труд на поне 2 лв .
Те подкрепиха националния протест на спешните медици, организиран от синдикат „Защита“ в София. Работещите в „Спешната помощ” в област Добрич са около 170 души. Шофьори на линейки споделиха, че е имало случаи на агресия, обиди и закани спрямо тях и медицинските лица. Случвало се е да звънят на полицията да дойде да им съдейства.
„Нападенията над персонала – лекари, фелдшери, сестри и т.н. обикновено стават нощно време, най-често от хора в нетрезво състояние”, казват потърпевши.
По думите на протестиращите, средната възраст на заетите в спешните центрове постоянно се увеличава, тъй като работата не е привлекателна за младите хора.
Исканията на служителите в спешните центрове от цялата страна са изпратени до президента Румен Радев, Министерството на здравеопазването, други институции, както и до всички парламентарно представени партии.