3 партии не се отзоваха на поканата на БСП за дебат по бюджета
Консултации по бюджета без ДБ, "Възраждане" и "Български възход"
Първи официални разговори за бюджет 2023 и за възможните мерки за справяне с високите цени и инфлацията, както и помощите за българите обсъждат парламентарните сили днес. Срещата в Народното събрание е по искане на БСП. Още преди конституирането на парламента вече се проведоха две събирания за вземане на важни решения - на първото ГЕРБ, ДБ, ПП и "Български възход" постигнаха съгласие да не допускат руската посланичка Елеонора Митрофанова и колегата й от Беларус на тържественото заседание на 48-ото НС, а на втората ГЕРБ не успяха да убедят ПП и ДБ на него да има видео обръщение от украинския президент Володимир Зеленски.
БСП вече припознаха част от програмата си в идеите на "Промяната", а лидерът им Корнелия Нинова смята, че това е добре, защото преди 4-5 месеца ПП не са били съгласни за някои неща. От партията на Кирил Петков и Асен Василев потвърдиха по-рано днес, че ще се явят на разговора. Първата им допирна точка със социалистите е искането минималната работна заплата да стане 50% от средната и да достигне 860 лв.
ПП искат увеличаване на пенсиите с 20%; нова дефиниция за енергийна бедност и 2 тарифи за ток, газ, вода и парно на база на консумация; вдигане на данъчния кредит за младите семейства с деца с 50%; продължаване на програмата за следучилищни занятия за спорт и изкуства; продължаване на политиката учителските заплати да имат стойност 125% от средната работна заплата; гарантиране на мин. работна заплата за младите мед. сестри (1500 лв) и младите лекари (2000лв.). Сред мерките за бизнеса влизат таван на цената на тока от 250 лв/МвЧ; таван на цената на газа от 300 лв/МвЧ, независимо от пазарните флуктуации; без увеличение на данъците.
"Приоритетите в сферата на икономиката включват ограничаване на бюджетния дефицит до 3% с максимално прозрачно изразходване на публичните средства; допълнително увеличение на прага за регстрация по ДДС до 160 хиляди лева; запазване на данъчните ставки на настоящите нива", обявиха вече от ПП.
"Същинските противоречия може би са в управлението на общите ни пари. БСП и ПП са за това да се вземат заеми и да се раздават пари. ГЕРБ и ДБ сме за строга фискална политика", заяви ден по-рано депутатът от ГЕРБ Радомир Чолаков. Хората на Бойко Борисов не желаят и промени в данъчната политика.
В петък Надежда Йорданова от ДБ обяви, че са подготвили 25 мерки за излизане от кризата и те ще бъдат предложени през проектозакони щом започне работа парламента.
Повечето парламентарни сили да заявиха, че дебат по бюджета трябва да има след сряда, ПП, ГЕРБ И ДПС вече са в парламента.
Стефан Янев и цялата парламентарна група на "Български възход" бяха в парламента, но за среща с работодателските организации - по същите теми. Те обаче няма да останат за срещата, защото разговорът бил предварителен. "Когато се гледа бюджета за следващата година, най-добрият принцип е да го приеме този, който ще го изпълнява. След като не сме приключили с предизборното говорене, като че ли продущължавме с него. Ако в момента правим срещи и обещания, и предварително поставяне условия за бюджета, така че той да бъде неизпълними, или да влезем в спирала на нови заеми, по-добре да бъдем по-внимателни", обясни Янев. И настоя да се видят цифрите, след като започне работа НС, а сериозните разговори да се водят в бюджетната комисия.