Новият тип "вуйчо владика", който помага в кариерата
Менторът - човек, от когото има какво да научите, ви носи повече полза от човек, който ви урежда на служба
Образът на "вуйчо владика", познат повече от век в България, не отмира като фактор, а добива нов образ. Специалистите по кариерно развитие съветват да си изберете ментор, който ви e полезен в професионалното развитие.
"В съвремието няма нещо, което някой друг вече да не е опитал. Може да създадете иновация, която усъвършенства услуга или продукт. Но изобретяването на нещо напълно невиждано е изключително рядко. Затова, ако искате кариерата ви да се развие бързо, трябва да потърсите хора, които да ви помогнат да се справяте по-добре с работата си в момента, и такива, които да ви помогнат да разберете каква да е следващата ви стъпка", уверява Шели Арчамбоу.
Менторът, или на български - наставникът, е фигура, която в много компании е институционализирана. Новият служител се зачислява към по-опитен, който го въвежда в работата.
Не е нужно обаче да сте начинаещи или да постъпвате в друга фирма, за да си изберете ментор. Вероятно има в екипа ви успешен колега, от когото много ще научите. Сприятелете се с него и ако е готов да откликва, питайте го, съветвайте се за задачите и идеите си, обсъждайте проблемни ситуации и междуличностни отношения. Ако не прекалявате и не досаждате, когато е крайно зает, той вероятно ще е горд да си има "протеже".
Когато търсите съвет от ментор, вие се поставяте в позиция на уязвимост. Затова внимавайте - трябва да е почтен човек. Иначе може да ви подведе съзнателно, да ви иронизира за грешките или да говори пред шефа и колегите "Този не може да се справя сам, за всичко ми виси на главата".
Ролята на добрия ментор е не само да предаде опит на протежето си, но и да го накара да извади всичко, на което е способно. При т.нар. радикално менторство идеята даже е да го предизвика да надскочи своите възможности.
Възможно е обаче най-успешният ви колега да не е склонен да споделя професионалните си тайни, за да не си произвежда конкуренция. Но нали знаете старата максима, че занаят се краде. Отворете очи и уши, внимавайте и анализирате как работи той, за да постига високи резултати. Като си поставите за цел, има какво да научите и без да ви обяснява.
Добре е вашият човек да не е само един. Експертите смятат, че трябва да изградите широка мрежа от контакти с хора в компанията, в която работите, и с партньори от други. Информация, услуги, знания, опит - винаги ще можете да вземете повече, когато общувате с повече добри професионалисти. Полезно ще ви бъде да са от различни браншове, на различни длъжности и степени в йерархията.
Първата част от препоръката на специалистите - да намерите хора, които да ви помогнат да се справяте по-добре с работата си в момента, е по-лесна за изпълнение. Втората - да откриете хора, които да ви помогнат да разберете каква да е следващата ви стъпка, е по-трудна. Те трябва да са не просто опитни и успешни, а визионери. "За да се изкачите по корпоративната стълбица в дадена компания или индустрия, трябва да разберете накъде върви течението", посочва Шели Арчамбоу.
Тя самата е трябвало да хване друго течение, след като не е успяла да спечели желаната позиция на главен изпълнителен директор там, където е работела. "От ключово значение е намирането на най-силното течение в дадена компания, индустрия или икономиката като цяло. Основният ви приоритет е да се позиционирате така, че това течение да ви отведе до желаните от вас върхове", казва Арчамбоу.
Ще разпознаете перспективата, когато говорите с осведомени и прозорливи хора. Тук вече менторът ви не трябва да е не само един, защото може да сгреши. Особено ако амбициите ви са свързани не с компанията, в която работите, а с вашата индустрия или с цялата икономика. Ако сте счетоводител или юрист например, в България от няколко години перспективно е "течението" на консултантските услуги заради разработването на проекти, с които се кандидатства за пари от еврофондове. Ако човек, на когото имате доверие, ви окуражи, че предприемате стратегически риск, ще ви сте по-уверени, за да се решите да си смените работата.
Всъщност менторът е много по-ценен от "вуйчо владика". Вуйчото ще ви уреди на първа работа или на по-висока длъжност, но нали се сещате какво ще стане, като покровителят ви падне от стола си. Човекът, от когото има какво да научите, ви носи повече полза поне докато не го надминете в професионалните си умения и прогностичните си способности.
Защо ви е нужен ментор
1. Няма да правите грешки, които може да избегнете. Да, човек се учи от грешките. Но защо да минавате през тях, ако правилно избран ментор може да ви ги спести.
2. Получавате чувство за общност. Иронията на технологичната епоха е, че докато уж служителите са по-свързани от всякога, реалните и значими връзки намаляват. Дори в претъпкания офис всеобхватната култура на "заетост" е много изолираща и отчуждаваща. Като се консултирате с ментор, можете да придобиете конкретни умения и да получите ценни съвети, а наред с това да се чувствате и човешки близки.
3. Ставате самостоятелни. Известната поговорка гласи, че ако дадете на човек риба, ще го нахраните този ден, а ако го научите да лови риба, ще може да се храни цял живот. Като вземете от ментора не само план за действие в момента, а стратегически съвети, това ще ви помогне да мислите самостоятелно.
4. Ускорявате. Наставникът е човек, който е по-напред в кариерата от вас и определено знае повече. Чрез него можете да прескочите голяма част от първоначалното практическо обучение и да напреднете по-бързо в уменията си.
Как да го изберете
У добрите ментори могат да бъдат открити няколко сходни качества, твърди Ерика Андерсън.
Самокритичност. Ако искате някой, който да споделя мъдростта си с вас, той трябва да има мъдрост за споделяне. Някои хора не отделят много време да мислят за собствения си опит. Човек може да бъде успешен, без да осъзнава особено как е стигнал дотам, където се намира в момента. Да слушате само за това какво е направил е по-малко ценно от обяснението му защо нещо се е получило или защо не се е получило.
Дискретност. Във връзката с ментора вие имате нужда да сте честни и открити за живота си. И трябва да сте убедени, че разкритията ви няма да стигнат отвъд вашия ментор. Ако на него не може да му се има доверие, вашите отношения в най-добрия случай ще бъдат изкуствени, а в най-лошия - разрушителни.
Честност. Щом сте достатъчно смели да поискате съвет от ментора си, той трябва да бъде достатъчно смел да ви даде директен отговор. "Преди време бях ментор на млада жена и й заявих, че новата работа, която иска да приеме, не ми изглежда добра възможност. Мислех, че тя е прекалено квалифицирана и скоро ще се отегчи", дава пример Ерика Андерсън. Жената била убедена, че скоро ще бъде повишена. "Окуражих я да проучи по-добре организацията от тази гледна точка, за да разбере дали това е реалистично очакване, или по-скоро е нейно желание - разказва специалистката. - В крайна сметка тя реши да не се мести на новата работа, тъй като след по-задълбочено проучване се оказа, че има малка възможност за развитие."
Любопитство. Ако менторът не е любопитен за вас - кой сте, с какво разполагате, какво е важно за вас, какво сте постигнали дотук и как това работи за вас, е малко вероятно неговите съвети да ви бъдат полезни. Ще получите някаква обща мъдрост, която няма да има отношение към вас. Ерика Андерсън разказва за служител бил много развълнуван да има за ментор един много по-старши и опитен колега. След първите няколко месеца, когато отминавало заслепяването от голямото име, служителят осъзнал, че менторът не знае почти нищо за него и получените съвети трудно биха могли да се пригодят към кариерата му.
Щедрост на духа. Големият ментор иска да успеете и ви подкрепя активно с думи и действия. Той никога няма да ви завижда или да се чувства заплашен от вашия успех. Поздравява ви за успеха и ви помага да се възстановите от пораженията. Щедрият ментор изгражда връзки и ви предлага ресурси, които може да са полезни за вас в бъдеще. Той вярва в потенциала ви, говори ви открито и с надежда. Той ви подкрепя да станете човекът, който искате да бъдете.