Станишев: Бързи мерки в помощ на хората за зимата или те ще са много гневни
Сергей беше чудесен представител на нашето политическо семейство, защото не се отклони от ценностите ни нито за миг и показа кои са най-важните цели, обеща да продължи пътя му Стефан Льовен
Бързи не само национални, но и общи европейски мерки в помощ на хората и икономиката през зимата и регулация на европейския енергиен пазар, поиска бившият президент на ПЕС Сергей Станишев в Берлин. Той и наследникът му начело на ПЕС Стефан Льовен застанаха заедно пред български журналисти.
Станишев коментира резолюцията, приета от конгреса на европейската левица и предложението за създаване на Европейски пакт за енергийна сигурност. В документа е разписан цял пакет мерки, който да направи енергетиката да е устойчива, но и социално достъпна за хората.
"Можем да имаме грандиозни планове за бъдещето - за зеления преход, дигитализацията и други неща, но сега трябва да имаме пакет незабавни мерки, които да помогнат през тази зима и следващата година на хората да оцелеят и да си плащат сметките, бизнесът да работи и запазва работните места", обясни Станишев. Той даде пример, че много страни в Европа, като Германия, вече предприеха пакети за защита на икономиката, но това не било достатъчно, било необходимо и общо европейско решение.
На 21 октомври ще има и Европейски съвет, ЕК ще излезе с предложения и нещата са в ръцете на премиерите. Но прозорецът за възможности е много малък за вземането на решение, каза Станишев.
Той напомни, че сега ситуацията не е както при ковид кризата, когато процесът на дискусии по Плана за възстановяване беше дълъг. "Сега нямаме половин година като при ковид. Трябва спешни мерки за защита на икономиката и хората. Защото те нямат време да мислят за бъдещето, сметките ще идват сега. Трябва да се вземе бързо решение, иначе хората ще бъдат в много тежко положение и ще бъдат много гневни", предупреди Станишев.
Според него трябва да се промени европейският енергиен пазар, който не отговаря на действителностите на днешното време.
"Пазарът трябва да бъде регулиран, защото той не работи като общ европейски пазар, реално погледнато. Трябва да се търси общо закупуване на енергия отвън. Трябва да се направи цялостна трансформация, за да бъдем по-малко зависими от доставки на гориво и енергия извън ЕС. Било то газ, нефт. Не става дума само за Русия, но и за други източници. Защото в момента Европа кърви финансово в 2 посоки - към Русия, където "Газпром" декларира огромни печалби за първото полугодие, и към САЩ и другите доставчици. Това е огромна възможност и затова Зеленият преход, който изглеждаше малко абстрактен на много хора, да започне да работи и да ни прави независими и устойчиви в електро- и енергопроизводството в Европа", коментира Станишев.
Той не ангажира с тълкуване на мнението на служебното правителство у нас, че няма нужда от въвеждането на таван на цените на газа, като обясни, че първо трябва да чуе експертните мнения по тази тема.
Стефан Льовен благодари на Станишев и обеща не само да продължи делото му начело на ПЕС, но и да останат в тясна комуникация.
"Благодаря на Сергей за отлично свършената работа начело на ПЕС. Той беше чудесен представител на нашето ляво политическо семейство, защото не се отклони от ценностите ни нито за миг и показа кои са най-важните цели, към които се стремим. Освен това успя да обедини ПЕС по възможно най-добрия начин", коментира Льовен. И обеща, че ще направи всичко възможно, докато е президент на ПЕС, да поддържа това високо ниво.
Вярвам, че ПЕС е в сигурни ръце, отвърна му Станишев.
"ЕС трябва да продължи да прави това, което прави и в момента по отношение на войната – да подкрепя Украйна. Трябва да продължи да показва, че е единен в отговора и позициите си. Защото Русия не бива да спечели тази война. Ако оставим Путин да я спечели, то всички ние се намираме в опасност тогава", коментира още Льовен.
A за нас е важно да намерим всички възможни източници на енергия, за да намалим непосилните цени, допълни новият президент на ПЕС.
Той обясни, че Европа подпомага Украйна с военна техника, финансово, и трябва да продължи да го прави.
Много е важно в тези трудни времена Украйна да ни чувства като партньори и да знае, че и в бъдеще ще сме такива, допълни Льовен.
На въпроса обаче защо се говори само за изпращането на още оръжия за Украйна, но не и за връщането на масата на дипломатическите преговори, Льовен отговори: „Трябва да разглеждаме ситуацията в 2 аспекта. Първо, много е важно да дадем на Украйна възможностите да се отбранява срещу агресора. Да, мирът задължително трябва да се постигне. Мирът за Украйна трябва да се извоюва. Но не бива да се допусне Русия да спечели войната“.