Изравняват цените на газ и парно, за тока ще има евтина квота, която стига за всичко без отопление
За домакинствата се обмислят до 300 киловатчаса месечно на ниски цени, които стигат за компютър, телевизор, хладилник и осветление
И за отоплението обмислят да има компенсации, каквито сега се плащат на бизнеса за скъпата електроенергия
Цената на парното и газа за битовите потребители да се изравни, за да не са принудени хората да сменят вида на отоплението посред зима. Това е един от механизмите, с които служебното правителство се кани да подпомогне домакинствата за предстоящите сметки през зимата.
В четвъртък, след заседание на Кризисния щаб в енергетиката, стана ясно, че се готви специален закон срещу високите енергийни цени.
За парното и газа се е обсъждала
еднаква цена от 100 лв. на мегаватчас
Над нея разликата ще се покрива от фонд “Сигурност на електроенергийната система".
При сегашните котировки за парното например това означава доплащане от 36 лв. на мегаватчас. Парите обаче директно щели да отиват в “Булгаргаз”, а не в топлофикациите. Цената на газа за този месец за битовите абонати е около 260 лв., което означава, че там компенсацията ще е 160 лв.
За тока се обмислят евтина и скъпа тарифа. Например за ползване до 250-300 киловатчаса месечно цената ще е ниска, а когато това потребление се надхвърли, ще е по-скъпо. Няма обаче да се отива на свободния пазар, където имаше цени и над 1000 лв., а по-скоро можело да се плащат до 250 лв. за мегаватчас, какъвто таван има за бизнеса. Това заедно с ДДС и различните такси прави около 50 ст. на киловатчас, като средната цена сега през деня за домакинствата е около 25 ст.
Обсъжданият праг от 250-300 киловатчаса евтин ток щял да важи за домакинства, които са на друго отопление - парно, дърва, пелети или въглища.
“24 часа” помоли експерти от Агенцията за устойчиво енергийно развитие да изчислят за какво стигат 250 киловатчаса. Според тях те ще покрият потреблението на ток за компютър, телевизор, хладилник и крушки. Ако се добави и бойлер с мощност 3 киловата, при работа от 1,5 часа на ден това прави 135 киловатчаса на месец.
Семействата, които се отопляват с ток, ползват около 11 000 -12 000 киловатчаса на година, което прави около 1000 на месец. Така за тях ще бъдат компенсирани с евтина тарифа само 25% от потреблението.
Вицепремиерът Христо Алексиев заяви пред “24 часа”, че все още се правят изчисления за домакинствата, които се отопляват на ток. Вероятно ще се мисли дали за тях да не се увеличи прагът и той да е повече от 300 киловатчаса.
В никакъв случай нямало да се допусне да
има ощетени домакинства
или такива, на които ще им се наложи да плащат повече от досегашните разходи. Дори да има най-малък риск от ценови удар за домакинствата, мерките няма да се предлагат, посочи Алексиев.
Според вицепремиера обаче за тези, които харчат много ток, трябва да се таксува на високи цени. Той дава пример с копаенето на криптовалута, като се използват ниските цени за бита на електроенергията. Според Алексиев това занимание ставало все по-масово. За подобни потребители, както и за клиенти, които отопляват басейни и сауни, трябвало да има високи цени.
С подготвения законопроект служебното правителство се опита да изравни разходите за отопление, независимо какъв източник се ползва, за да не преминават хората от газ или парно на ток, защото в момента той е изгоден.
Ако в скоро време тези законови промени бъдат пуснати за обществено обсъждане, то след приемането им от правителството трябва да влязат в парламента и да бъдат гласувани от депутатите.
Експерти коментират, че никой народен представител няма да приеме скъп ток от 250 лв. за домакинствата, тъй като не е самоубиец.
За да подпомогнат тези енергийни разходи на домакинствата, трябват пари, които да влизат във фонда “Сигурност на електроенергийната система”.
Държавата прибира пари и от свръхпечалбите в частната енергетика
Не само държавната енергетика, но и частните производители и търговци да правят целеви вноски от всяка сделка с ток във фонд “Сигурност на електроенергийната система”. Това предвижда още проектът на закон, който служебното правителство подготвя.
Размерът на вноската е разликата между приходите по пазарната цена, намалена с пълната производствена себестойност. В нея се включва 10% норма на възвръщаемост на капитала.
Ще се облагат и производители, които имат договори за премии - това са централите, ползващи вятър, слънце и вода, и топлофикациите, както и тези с договори на преференциални цени. Вноската е разликата между сумата от сделката на пазара и преференциалната цена по договора за изкупуване на тока. Целевите вноски се дължат за сделки за вътрешния пазар и за износ.
При компенсации за небитовите потребители се предвижда да бъдат подпомагани в по-висока степен тези, които инвестират в енергийна ефективност или във възобновяеми източници, както и намаляват потреблението си с 5 на сто във върховите часове.
Вицепремиерът Христо Алексиев каза, че искат да се свали таванът от 250 лв. с 10%, а зелените и икономичните фирми да се стимулират.
Компаниите в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването пък са задължени да плащат временно солидарна вноска за генерирани свръхпечалби, ставката е 33%.
Работодатели заявиха, че от година и половина настояват за облагане на свръхпечалбите на всички производители, а не само на тези от държавната енергетика.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев обаче заяви, че бизнесът е категорично против тестовете за повече компенсации за инвестиции във ВЕИ и енергийна ефективност. Как ще се измерят тези вложения при 633 000 компании. Според него компенсациите трябва да са за всички компании. До вторник работодателите щели да дадат свои предложения.