България да влезе в Шенген без повече отлагане, призова ПЕС
- Да има Европейски закон за бедността, предложиха левите в резолюцията, приета от конгреса в Берлин
- Мащабен Европейски пакт за достъпна енергия и социална кохезия може да е отговор на кризите
- Социалистите предупреждават, че климатичната криза може да предизвика социални неравенства
- Представителите на БСП на конгреса не участваха в гласуването на резолюцията, след като преди седмица Корнелия Нинова изпрати писмо до ПЕС, в което заяви, че не са обвързващи за БСП текстове, касаещи военна помощ за Украйна, строги санкции срещу Русия и Истанбулската конвенция
България да влезе в Шенген без повече отлагане. За това призова Партията на европейските социалисти с резолюция, приета от конгреса, който се провежда в Берлин.
В документа се изразява категорична подкрепа за членството на България в Шенген. „Искаме да защитим и насърчим Шенгенското споразумение, което е едно от най-големите постижения на ЕС, и да видим Румъния, България и Хърватия като част от него без отлагане“, записаха социалистите в резолюцията.
Призивът беше приет в текста от 33 партии-членки на лявото политическо семейство, от които 13 са управляващи или част от управляващата коалиция в страните си.
В резолюцията са разписани план за Европейски пакт за достъпна енергия и социална кохезия, призив за справедлив Зелен преход, като изход от енергийната криза, както и предложения за намаляване на неравенствата и гарантиране на работните места в ЕС.
Централно място в резолюцията, озаглавена „С кураж за Европа: да изведем Европа от кризите“, заема инициативата за Европейски пакт за достъпна енергия и социална кохезия. Социалистите предлагат редица мерки, сред които съвместни обществени поръчки, адаптиране на правилата за държавна помощ, преразглеждане и регулиране на енергийния пазар, както и създаване на всеобхватна европейска инфраструктура за съхранение на енергия. Така щели да се овладеят нестабилността и спекулациите, а сметките за енергия да бъдат ефективно намалени. Сред предвидените инициативи е и продължаването на Инструмента за подкрепа срещу рисковете от безработица (SURE), който беше приложен успешно по предложение на ПЕС по време на Ковид кризата и осигури финансова помощ в размер до 100 млрд. евро за държавите-членки.
Като част от неотложните мерки в сферата на социалната политика, ПЕС предлага провеждане на Социален форум на високо равнище два пъти годишно, включването на Протокол за социален напредък към Договора за ЕС, както и Европейски закон за борба с бедността, който да задължи ЕС и неговите държави-членки да работят за пълното изкореняване на бедността в Европа до 2050 г.
Според европейската левица, кризата с войната в Украйна ясно показва, „че инфлационната динамика може да се отдаде по-скоро на цената и нестабилността на енергията от изкопаеми горива, отколкото на мерките за преход към система за възобновяеми източници“, а Зеленият преход е още по-неотложен с оглед на гарантиране на енергийната независимост на ЕС.
„Нашият избор е Европейският зелен преход да ни прехвърли възможно най-бързо към нови икономически, промишлени и селскостопански системи, като не изоставя никого и гарантира, че работниците и най-уязвимите няма да платят сметката и да страдат от последиците. Климатичната и екологичната криза може да отприщи изцяло нов източник на социална несправедливост. Ако тази нарастваща несправедливост не бъде преодоляна, ще се появят още повече неравенства и ще се задълбочи социалната криза. Лявото политическо семейство се ангажира да не жертваме социалния за сметка на екологичния прогрес“, пише в документа.
В резолюцията на ПЕС се обръща специално внимание на социалните аспекти на прехода и се призовава за подкрепа за най-засегнатите слоеве от обществото.
По отношение на войната в Украйна социалистите осъждат руската агресия и изразяват солидарност с украинския народ, като заявяват, че негативните последици и цената от конфликта не трябва да бъде плащани от най-бедните.
Ще продължим да се противопоставяме на руската агресия по всички възможни начини, пишат социалдемократите в резолюцията. И обясняват, че солидарността с украинския народ е символ на ценности като свобода, демокрация и основни права. ПЕС осъжда незаконната, неоправдана и непровокирана агресия. Очевидно е, че свободата и равенството могат да бъдат защитавани и насърчавани само със силен, справедлив и единен ЕС. Ясно е също така, че войната се отразява на ежедневието на европейските граждани чрез по-високи цени на храните и енергията, нарушени вериги за доставки и много други аспекти. Трябва да гарантираме, че ще преодолеем неравенствата и че най-бедните няма да са тези, които ще платят най-високата цена. Европа трябва да се възползва от този импулс, за да се превърне в Съюз, който предлага просперитет на своите граждани и е готов за предизвикателствата на нашето време, включително чрез повече интеграция и повече сътрудничество. Времената на промени и предизвикателства са времена за единство и решителни действия.
ПЕС се ангажира с мерки, така че „ЕС не само да действа в отговор на кризи, а да е готов да ги предотврати.“ Социалистите заявяват също, че ще продължат „работата за подобряване на живота на всеки европеец” и заявяват готовност да спечелят европейските избори през 2024 г. като най-голямата партия.
Въпреки че подкрепиха избора на Стефан Льовен за президент на ПЕС, в гласуването на резолюцията не участваха представителите на БСП на конгреса - Вяра Емилова и Филип Попов. Преди седмица лидерката Корнелия Нинова изпрати писмо до ПЕС, в което заяви, че не са обвързващи за БСП текстове от резолюцията, касаещи военна помощ за Украйна, строги санкции срещу Русия и Истанбулската конвенция.
В залата бе и зам.-шефът на БСП Кристиан Вигенин, но като председател на групата на социалистите в Парламентарната асамблея на ОССЕ.