Новият бюджет: 12% ръст на парите за възрастните, минималната заплата не се пипа
- Финансовото министерство готви 2 варианта
- Ако не се плащат компенсации за скъпия ток, ще има средства да се вдигне и най-ниското възнаграждение
Два варианта за бюджет за 2023 г. разработват във финансовото министерство, научи “24 часа" от източници, запознати със сметките на държавата.
Преди месец финансовият министър Росица Велкова обяви, че служебното правителство ще изготви базов сценарий за новия бюджет. В него няма да се съдържат политики. Преди разработването на вариантите, които редовно избрано правителство да внесе в парламента, Велкова е събрала информация от всички министерства и ведомства както за изпълнението на тазгодишния бюджет, така и очакванията за 2023 г.
Единият от вариантите за нов бюджет
залага 2,2% ръст на икономиката догодина, инфлация 5,8%
в края на годината, както и допълнителни 5,5 млрд. лв. за финансиране на разходи, записани в актуализацията на сегашния. Заложено е 12% увеличение на пенсиите от 1 юли 2023 г. и замразяване на минималната заплата.
При тези сметки субсидията за НОИ трябва да се увеличи с 3,2 млрд. лв., с 600 млн. лв. ще се вдигне бюджетът на НЗОК, 600 млн. повече ще струва издръжката на чиновниците заради тазгодишните индексации на заплатите.
Общините ще получат допълнителен трансфер от 803 млн. лв. за дейности и администрация. Предвидени са и 300 млн. лв. за увеличени лихвени плащания по дълга. При тези параметри дефицитът е 11 млрд. лв., или 6,8% от БВП. За да се покрие той и за да се поемат стари дългови плащания през март догодина, експертите на Велкова предлагат
нов лимит на дълга с 5 млрд. лв. повече от тазгодишния, който е 10,3 млрд. лева.
Вторият вариант на бюджет, който все още не е готов окончателно, предлага орязване на разходи за компенсации и запазване на социалната програма. При него ще е възможно повишение на минималната заплата, която според евродиректива от догодина трябва да стане 50% от средната. Ако продължат тенденциите за поевтиняване на тока и на газа, е по-вероятно да не се наложи предвиждането на компенсации за тях, което би довело до икономии от близо 1 милиард на месец.
За тази година например досега на бизнеса са изплатени над 8 млрд. лева като компенсации за скъпия ток. Помощите са в сила до края на 2022 г. За октомври, ноември и декември ще са нужни 3,4 млрд. лева, които обаче не са предвидени в актуализацията на бюджета.
Парите се събират във фонд “Сигурност на енергийната система” и идват от свръхпечалбата на държавните енергийни дружества, поради което не се очаква да има проблем с изплащането на компенсациите. Още повече че през последния месец цената на тока на борсата падна значително и с доставка за утре например е малко над 580 лв., а държавата покрива разликата при цена над 250 лв.