Политически запек

12.10.2022 20:48 Евгени Петров
Сградата на парламента на площад “Народно събрание” СНИМКА: Архив

Политическата обстановка у нас съвсем се запече. Народът иска да го управляват и все ще ги изтрае някак си, обаче политиците помежду си не се траят. Уж в началото нещата бяха фифти-фифти, но се оказа, че първо обичат себе си, после Отечеството. И най-смешното е, че тези, които мразят т.нар. мафия и Путин, искат точно тя да управлява. И само повтарят: „Ама ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ имат 130 депутата, да управляват. Наистина ли го искате?

Каква е ситуацията в момента? Има партии, които са съгласни с всичко и такива, които не са съгласни с нищо. И трети, които мълчат многозначително.

ГЕРБ предлагат компромиси „на ръба на политическото оцеляване“, но от друга страна въпрос на политическо съществуване е ПП и ДБ да приемат подобна оферта. Поне така си мислят. От коалиция с партията на Борисов те ще претърпят такава загуба на симпатизанти, които /особено ДБ/ биха ги „занулили“ като коалиция.

В ГЕРБ текат същите колебания. Ако влязат в официална коалиция с ДПС, това не би изглеждало приемливо за електората им и би им нанесло сериозни имиджови щети. Стефан Янев пък така или иначе за дълго време беше фаворит на Румен Радев и въпреки, че е нещо като „Мистър Йес“ за всичко в политиката, няма идеологическа физиономия, която да го позиционира ясно на политическата карта.

Ако прави впечатление, дотук не е ясна позицията на партията на Доган. С мълчанието си те сякаш поставят повече въпросителни, отколкото дават отговори. Но ясно изразеното и повтаряно желание на Мустафа Карадайъ по време на предизборната кампания ДПС да участва във властта, за да върне диалогичността и нормалността /каквото и да значи това/ в политиката издава желанието на партията да участва в управлението.

По медиите се разиграха всички възможни варианти за евентуално съставяне на кабинет било с първия, втория или хипотетично третия мандат. До степен, при която би се затруднила и най-опитната врачка, колкото и да иска да ви вземе парите.

В опит да се преодолее политическият запек от ГЕРБ в движение разясниха предложението си, което бяха длъжни да направят като първа политическа сила. Стана ясно, че и те не търсят коалиция, а дебат за съгласие по политики. Всъщност точно това е ролята на медиаторите Плевнелиев и Паси - да намерят общите допирни точки между отделните партии. При съгласие по повечето от тях може да се управлява и в коалиция, и като правителство на малцинството.

Ако следите поведението на отделните партии ще забележите, че в онези 16 точки на ПП и пригласящите им ДБ има съвсем малко спорни моменти, които трябва да се уточнят с ГЕРБ – корупцията и съдебната реформа. В конкретика – приемането на закона за КПКОНПИ и механизъм за разследване на главния прокурор. И в двата случая решение може да бъде намерено – с експертното мнение на наши юридически авторитети и със становището на Венецианската комисия.

Тук му е мястото да отбележа, че борбата с корупцията не е политически инструмент, или платформа. С корупцията би трябвало да се борят съответните институции във всяко правителство. Политически различия може да има по оста ляво-дясно и това най-ясно може да си проличи през философията на бюджета.

Що се отнася до „токсичната ГЕРБ“ – крайно време е партиите да престанат да градят своето политическо говорене и поведение на базата на отхвърлянето и омразата. Не може твоя политическа идеология и ценностна ориентация да бъдат премахването на политическия ти опонент, както твърдят от „Промяната“.

Междувременно, по време на чегъртането на ГЕРБ се навъртяха три избора, три парламента и се потроши маса народна пара за тоя що духа. Направиха един изборен кръг и пак се върнаха в началото – че избраха ГЕРБ и Борисов като първа политическа сила. Разликата е в това, че сега на политическия терен се появи „Продължаваме промяната“ и макар след краткото си управление да загуби близо 170 000 гласа, получи устойчивост и верен електорат.

А гласоподавателят безжалостно реши да не дава предимство на никого, защото дори по оста статукво-промяна силите са почти изравнени. „Лошите ГЕРБ и ДПС“ получават 103 депутатски места, докато старата управленска коалиция ПП, ДБ и дори БСП – 98.

Мнозина оприличават създалата се за кой ли път политическа ситуация като „Гордиев възел“, който сега най-после трябва да бъде развързан. Защото излишно е да изреждам негативите на едно ново служебно правителство без парламент насред 3 външни и вътрешни кризи и зима. Но съм напълно съгласен, че първо трябва да се реши политическата. А това не може да стане с вечното „Ама не искам, ама недей“. Всички опити дотук се провалиха. Очевидно някой трябва да хване меча и да го разсече. Както го описва легендата. Е, не точно Александър Велики, но ще се докаже като политическия Лидер.

А след това политическият запек ще премине от само себе си. Само се опасявам да не премине в разстройство.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>