Гинеколожка, оправдана за смъртта на бебе, осъди прокуратурата за 63 000 лв.
Прокуратурата е осъдена да плати обезщетения от 63 000 лева на гинеколожката д-р Нина Байчева, която миналата година беше окончателно оправдана по обвинението, че поради немарливост е причинила смъртта на новородено в Тетевен.
Случаят е от 2015 г., а за него се разбра след репортаж на „Господари на ефира“, след което последваха множество проверки. Година по-късно Байчева беше подсъдима за това, че на 22 април 2015 г. в тетевенската болница при водене на раждане е нарушила Закона за здравето и медицинския стандарт по акушерство и гинекология. Според експертизата, направена по време на разследването, д-р Байчева е нарушила медицинските стандарти като е сложила хормона Окситоцин с „голяма концентрация на родилката, не е проследила състоянието ѝ и не диагностицирала нейното състояние – тесен таз и съмнение за пелви-фетална диспропорция“. Окситоцинът е хормон, който се секретира по време на раждането и предизвиква ритмичното свиване на матката. Акушер-гинеколозите го инжектират, за да предизвикат раждане при преносване на плода. Родилката Наташа Габровска пък разказа за агресивното поведение на водещата раждането акушерка и използваните от нея отдавна отречени практики, като използването на кос форцепс.
Делото в окръжния съд в Ловеч приключи само за 6 месеца и през есента на 2016 г. д-р Байчева беше осъдена условно на 2 години затвор и получи забрана да работи като лекар за същия период. В началото на 2017 г. апелативният съд във Велико Търново потвърди условното наказание на гинеколожката, но след това Върховният касационен съд (ВКС) отмени присъдата и върна делото на втората инстанция.
В края на 2018 г. нов състав на апелативния съд оправда Байчева, но ВКС отмени присъдата, когато през 2019 г. за втори път върна делото във Велико Търново, тъй като прецени, че липсват мотиви за част от изводите на съда. При третото разглеждане на процеса в апелативния съд е била назначена деветорна експертиза по указание на ВКС, след което лекарката отново е оправдана, а присъдата е оставена в сила от върховните съдии в началото на миналата година (виж тук).
От окончателното решение стана ясно, че поставената на родилката доза „Окситоцин“ не е била завишена, не е била констатирана вторична родова слабост, не са установени данни за тесен таз или за пелви-фетална диспропорция. В хода на делото е изяснено, че максималната стойност на медикамента е 38-40 капки, а на родилката е направено влизане от 36 капки.
„Особено съществено е обстоятелството, че той няма негативно отражение върху плода и родилката, освен при свръхстимулиране, каквото в случая не е установено“, се казва в решението на ВКС за използвания „Окситоцин“. Съдът е отхвърлил и тезата за тазово-главична диспропорция. В решението на ВКС са отхвърлени и аргументите, че използването на кос форцепс е отречена и неизползвана медицинска техника, като съдът пише, че косият форцепс, за разлика от високия, е описан в клинична пътека и се определя като метод за бързо завършване на раждане по вагинален път, когато са настъпили дадени усложнения.
Делото срещу лекарката е продължило близо 5 години и половина и веднага след края му тя е завела в Софийския градски съд (СГС) иск срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). В него Байчева претендира 63 000 лева обезщетение за морални вреди от повдигнатото ѝ обвинение и още 17 000 лева за имуществени вреди от направените разходи за адвокати, съобщи "Лекс".
В иска си тя пише, че делото я е обезверило, спряла е да контактува с хората в Тетевен, притеснявала се за семейството си и се опитвала да го щади. Една част от познатите и пациентите ѝ се отдръпнали от нея, а за да избегне лошото отношение на хората в града, Байчева се преместила да живее и работи в София, но и отнело много време да се докаже отново като професионалист. Тя припомня, че информация за делото е публикувана периодично в медиите, като това било правено по негативен за нея начин.
За да прецени справедливия размер на обезщетението за неимуществени вреди от воденото дело, градският съд е съпоставил сходни дела, по които прокуратурата е осъждана да плати на пострадалите между 10 000 и 40 000 лева. Според съдия Евгени Георгиев, най-близък до казуса на Байчева е случай с военен неврохирург, който е бил подсъдим за причинена смърт на пациент поради немарливост. Случаят е от 1997 г., като делото е продължило повече от 8 години и съдът е присъдил на лекаря обезщетение от 40 000 лева, въпреки че нямало данни за широко разгласяване на делото и отрицателните реакции били инцидентни.
„За него ВКС е определил 40 000 лева обезщетение за вреди от наказателно производство, приключило през 2011 г. Съдът също така отчита, че незаконното обвинение спрямо Нина Байчева е било свързано с нейната професионална дейност, което допълнително уврежда професионалната ѝ репутация. Затова съдът приема, че 50 000 лева е справедливо обезщетение за неимуществените вреди, които Нина Байчева е претърпяла от незаконното обвинение“, се казва в решението на СГС (виж тук). В него съдия Георгиев решава, че исканите от Байчева 8000 лева обезщетение за платените адвокатски хонорари само за защита пред ВКС са прекомерни и ѝ присъжда 4000 лева. Отделно е уважено искането ѝ за 9000 лева за защита пред апелативния съд и така обезщетението ѝ само за имуществени вреди е 13 000 лева, а прокуратурата трябва да ѝ плати общо 63 000 лева.
Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.