Пари от Брюксел за солари на покрива – само за бедни (Графика)

10.10.2022 23:27 Албена Арабаджиева
Средства за фотоволтаици от програма “Околна среда” ще са допустими само за домакинства, които получават енергийни помощи.

69 хил. домакинства ще получат по-екологични уреди за отопление

3,565 млрд. лв. е бюджетът на третата одобрена от Европейската комисия програма на България - тази за околна среда. Това я прави и най-голямата от приетите от Брюксел досега, защото другите две - за транспорт и за иновации, са с по-малки бюджети.

Основното, от което могат да се възползват потребителите, е

смяна на печки за отопление на твърдо гориво - дърва и въглища, с по-екологични алтернативи

Министерството на околната среда очаква до 2024 г. от това да се възползват 4590 домакинства, а до 2029 г. - 69 085 жилища. Алтернативното отопление изключва изкопаемите горива.

Малка пилотна процедура ще насърчи използването на възобновяема енергия и зелен водород. Приоритет ще се дава на жилища с по-ниска енергийна ефективност. А само домакинства, които получават помощи за отопление, ще получат пари за поставяне на фотоволтаични инсталации на покривите, при условие че преминат на отопление с термопомпа тип въздух-въздух.

Тези, които не получават помощи, ще могат да вземат пари за солари на покрива по плана за възстановяване, където няма изискване за получавания доход при отпускане на финансиране. Там са предвидени 140 млн. лева. За системи за топла вода например ще се дават до 1176,50 лв. За изграждане на фотоволтаични системи до 4 квт с акумулатори ще се отпускат 6260,50 лв.

По новата екологична програма инвестиции в газ няма да се подпомагат.

Целта на тези мерки е

да се подобри качеството на въздуха,

затова и те ще бъдат концентрирани в общините с по-голямо замърсяване - Велико Търново, Горна Оряховица, Русе, Видин, Враца, Монтана, Плевен, Шумен, Бургас, Несебър, Гълъбово, Благоевград, Перник, София, Кърджали, Пазарджик, Асеновград, Пловдив, Смолян, Димитровград и Хасково.

В същите градове по желание на общините ще може да се въведат и зони с ниски емисии, за да се ограничи замърсяването от транспорта. Освен това ще се увеличи зелената инфраструктура чрез изграждане на стени, покриви и зони, озеленяване на кални петна и др.

Друга мярка е подобряване на мониторинга на качеството на въздуха чрез модернизация и надграждане на съществуващите станции. Общият бюджет за приоритет “Въздух” е 773 млн. лв.

Близо 1/3 от средствата - 1,4 млрд. лв., са предвидени за разширяване и модернизация на ВиК инфраструктура. Те ще могат да се ползват само от вече консолидираните райони Велико Търново, Габрово, Плевен, София-град, София-област, Търговище, Хасково и Добрич.

Помощта ще е безвъзмездна,

тъй като повечето ВиК оператори не разполагат с достатъчно активи за вземане на заеми, а това би могло да окаже влияние и върху цените на водата за населението.

Ресурсът ще може да се използва и за разработването на регионални прединвестиционни проучвания за районите Благоевград, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик и Разград след тяхното консолидиране.

611,49 млн. лв. са предназначени за преход към кръгова икономика и оползотворяване на отпадъци чрез изграждане на системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци, модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци, рекултивация на депа, както и в системи и центрове за разделно събиране и подготовка за повторна употреба и поправка.

Само за системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци в общините са отделени над 337 млн. лв.

Оползотворяващите организации не са допустими бенефициери,

няма да се подкрепя и изграждането на инсталации за изгаряне

или друго оползотворяване на отпадъци с производство на енергия, както и за инсталации за предварително третиране на смесени битови отпадъци.

По приоритет “Биологично разнообразие” ще се продължи развитието на мрежата “Натура 2000”, както и опазването и възстановяването на екосистемите извън нея. Предвиденият бюджет е 259,09 млн. лв.

Последният приоритет е “Риск и изменение на климата”. Негови цели са осигуряването на капацитет за борба с горските пожари, разработването на цифрови модели, анализи и прогнози във връзка с климатичните изменения, мерки за управление на риска от наводнения и засушаване. Ще се инвестира и в система за управление на водите в реално време за останалите 12 основни реки. За целта са заделени 441,31 млн. лв.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>