Потвърдено: пестим за зимата, купуваме с 20% по-малко храна
През август има над 24% ръст в продажбите на облекла и обувки
През август тази година оборотите от продажби на храни, тютюневи изделия и алкохол в България са паднали с 3,9% в сравнение с август миналата година, отчете статистиката в понеделник. Тъй като за същото време по данни на НСИ самите храни са поскъпнали средно с 23,6%, на практика излиза, че българинът е свалил с 20% потреблението, или е свил консумацията на храна с една пета.
Това свиване бе забелязано още през пролетта, когато по данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата обемите храни, продадени през борсите, бяха намалели с 20%. (виж тук) Не всички храни, продавани у нас обаче, минават през тържищата - големите търговски вериги поръчват значителна част от стоките на определени производители и ги продават под собствени марки. Сега от данните излиза, че има всеобщо намаление на консумацията. виж тук
Става ясно също, че оборотите на търговците на храни от началото на годината до края на август са към 18,056 млрд. лв. Точните цифри ще станат ясни едва когато към средата на 2023 г. бъдат публикувани всички годишни финансови отчети за настоящата година.
От наличните обаче се вижда, че има спад от 5,6% на годишна база и на оборотите на търговците на компютърна и комуникационна техника и с половин процент – на аптеките. За същия период лекарствата са поскъпнали средно с 2%, а медицинските апарати и уреди – средно с 9,2%, т.е. на практика има спад и в търговията с фармацевтика и медицински стоки.
Причината средният индекс на оборотите на търговците за август да е положителен на годишна база с 2,1% са продажбите на облекла и обувки. През август търговията с тях се е вдигнала с 24,2% спрямо август на предходната година, но през същото време цените са се увеличили с далеч по-малко – с 8,6% за облеклата и с 3,8% за обувките.
През август има и 7,7% по-големи обороти спрямо август на 2021 г. на бензиностанциите, но горивата за същото време поскъпнаха с 31,5%, т.е. на практика българинът купува с около 25% по-малко бензин и дизел, показват данните.
Статистиката отчита обичайното за август увеличение на строителната продукция, което обаче това лято е почти незабележимо - само с 0,5% над равнището от юли и с 1% над равнището от август миналата година. То засяга в еднаква степен гражданското и инфраструктурното строителство.
Промишленото производство през август бележи 0,7% ръст спрямо юли и 16,5% спрямо август на 2021 г.
Този силен годишен ръст се дължи най-вече на енергетиката и в по-малка степен на производството на авточасти и на тютюневи изделия.