Янев като 3-и вариант, но ГЕРБ може да изненада и с кабинет на малцинството
Чуждите мисии в София мълчаливо следят “любезностите” между партиите, след като “Промяната” официално отрича за натиск от посолства, но неофициално го повтаря
Този, който вземе третия мандат, най-вероятно ще състави редовно правителство. ГЕРБ могат да рискуват с кабинет на малцинството и да търсят подкрепа за важни закони в парламента.
Това са двата варианта, около които се водят неофициални разговори във и извън партийните централи.
Първият мандат по закон ще отиде при ГЕРБ и Бойко Борисов може и да изненада с кабинет без широка коалиция, допускат анализатори. Възможно е обаче първата политическа сила и
директно да върне мандата,
ако не успее да договори гласове в парламента за бюджета и спешните закони, за да влязат милиардите от плана за възстановяване.
Откъм “Продължаваме промяната” и “Демократична България” насърчават ГЕРБ да преговарят с ДПС и “Възраждане” - нали в такъв съюз свалили кабинета им. Всъщност това е удобна предизборна формула за предсрочен вот през март или април.
Атанас Атанасов постави в тази група и Стефан Янев, който според него “е готов на всичко”. Самият лидер на най-малката парламентарна сила “Български възход” действително дава знак, че може без червени линии да разговаря с всички, но не и да прави коалиция. Генералът повтаря, че в диалога може да се роди правителство. “Това е нашата мисия”, уверява Янев. Но ще говори за формула на кабинет, щом приключат преговорите.
Единствен досега третия мандат открито поиска лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. Партията му е 4-ата сила в НС и два дни след избори той се похвали, че е готов с кабинет. От кого обаче “Възраждане” ще търси подкрепа за правителство на “Възраждане”, засега мълчи.
Хора от ГЕРБ споделят, че упорито при тях се носи името на
Стефан Янев като възможен премиер при 3-ия мандат
и ръководено от него правителство, да има хоризонт идната късна есен, когато са местните избори.
От първата сила малцина се изявяват медийно. Тома Биков говори дълго пред БНР и каза малко: повтори, че търсят подкрепа от тези, които са хулили ГЕРБ, за “проевропейско и антикризисно управление”. Ако партиите не са готови за това и не си говорят, ще затънем в кризата.
Биков отвори вратичка към “Промяната” и ДБ - щом подобна формула не им харесва, да предложат своя. Но ги упрекна, че са се радикализирали повече от БСП. Както е известно, и трите формации отказаха коалиция на победителя.
Самият Бойко Борисов още в петък уточни, че
поканите не са били за коалиционно управление, а за разговор по теми, които са важни
за българите - война, инфлация, цени. “Или не са ни разбрали, или се правят, че не ни разбират”, обяснява си го лидерът на ГЕРБ.
Асен Василев, един от лидерите на “Промяната”, уточни своята визия: “Правителство без политически фигури не съществува. Експертното правителство е една мантия, която да скрие нелицеприятна коалиция. Всяко едно правителство трябва да бъде избрано от политически фигури в парламента и за всеки един вот да получава подкрепа от Народното събрание. Трябва да има ясно изразена политическа отговорност, политическа конструкция и начин на вземане на решенията. Експертно, завоалирано, което няма ясно мнозинство зад него, би било най-вредното нещо за страната. Това означава още безвремие.” Така отговари от БНР индиректно на Биков.Той дори допуска минимален шанс, ако ГЕРБ не се справят с първия мандат, ПП все пак да опита с втория.
Оказва се, че предизборните интриги за пробив в “Промяната” откъм Даниел Лорер за съставяне на правителството с ГЕРБ засега не са реалистични.
Христо Иванов, който е видимо по-мек от коалиционния си партньор Атанас Атанасов, повтори условията за преговори с ГЕРБ - да постави на преден план борбата с корупцията
и да разкъса приятелството си с главния прокурор
Иван Гешев. Иначе “Демократична България” не виждат как някой ще сформира самостоятелно управление в близкото бъдеще. То трябвало да минава през мнозинства от “3, 4, а може и от 5 формации”.
Според Иванов това налага промяна в подхода на политиците към въпроса за съставянето на мнозинства. “Изисква търсене на допирни точки, извеждането на национални приоритети, диалог. При правенето на коалиции трябва да се отчете обществената воля, посоката, в която България трябва да се развива", каза лидерът на “Да, България”.
“Продължаваме промяната” и “Демократична България” могат да съставят кабинет, който ГЕРБ да подкрепи, оферира пък евродепутатът от ДБ Радан Кънев.
“Борисов трябва да си даде сметка, че досегашният му навик да сглобява коалиции, в които неговата партия и личност са доминиращи, просто няма да се случи. Той трябва вероятно да се примири, че няма да се води разговор за правителство с неговия мандат и че премиер - много бих се надявал премиерка, ще бъде човек напълно извън влиянието на неговите задкулисни контакти и специфичната му харизма”, надява се Кънев. Според него е несериозно да се говори за “правителство за зимата” - било като за гадже за лятото.
На политиците прави впечатление мълчанието на чуждите мисии у нас. Още в следизборната нощ, когато “Промяната” изгуби първото място, се появиха намеци от нейни лидери, че чужди посолства ще “акушират” за “евро-атлантическо” правителство и самите те са били подложени на натиск за съюз с ГЕРБ. Официално от ПП отрекоха да им е оказван натиск. Но неофициално се говори, че знакови лица на партията в своите совалки повтарят, че САЩ и мисията в София са свалили кабинета “Петков”.