“Оригиналът” Волен, "копието" Костадинов и тяхната сложна любов към журналистите
Костадин Костадинов не е първият, който не харесва медии, но като историк е добре да помни поуката от подобни емоционални сблъсъци през годините
"Мирно посещение” на редакции със стотина мъжe, бе запазената марка на Сидеров
По изборно време тия дни Волен Сидеров рекламира своята партия така: “Ако искате оригинала, не ментето - подкрепете “Атака”, визирайки “Възраждане” като копието на някога шумните националисти.
Дали Костадин Костадинов е проучвал емоционалните отношения между Сидеров и журналистите, не знаем, но на 5 октомври той не хареса някои от медиите (“Капитал”, “Дневник”, “Медиапул”), дошли да отразят първата му пресконференция след изборите. Костадин Костадинов, лидерът на “Възраждане”, изгони журналистите и отказа да говори пред другите медии.
Преди 15 години Волен Сидеров направо нахлу в редакциите на “24 часа” и “168 часа” . 23 февруари 2007 г., около 13,40 ч стотина души начело с лидера на “Атака” атакуват редакциите в Полиграфическия комбинат на бул. “Цариградско шосе” в София.
Самият Сидеров, който е работил като журналист в тази сграда,
добре познава маршрута.
Поводът - материал от последния брой на “168 часа”, препечатан и в “24 часа”, в който лидерът на Националния защитен център “Справедливост”, по това време член на Контролната комисия на ГЕРБ - Сезгин Мюмюн, твърди, че ДПС е дало 1,6 млн. лв. за кампанията на “Атака” преди парламентарните избори през 2005 г. На вота тогава националистите получават 8,14% от гласовете.
В деня на излизането на статията Сидеров изпраща писмо до “168 часа”, с което настоява, че това е лъжа, и иска да му се публикува правото на отговор. Но е изключително нетърпелив и
още същия ден пристига с внушителната група мъже
в Полиграфическия комбинат.
Сидеров щурмува четвъртия етаж на комбината и се насочва към кабинета на главния редактор на “24 часа” Венелина Гочева, която по това време като зам.-председател на Съюза на издателите е на заседание там.
Секретарката е изплашена, когато Сидеров и мощната му група отварят със сила вратата на празния кабинет. Месеци по-късно, когато политикът губел делото с “24 часа”, вместо извинение споделя, че е объркал посоките и объркал редакциите.
Насочват се към отсрещния край на коридора, където са журналистите от “168 часа”. На път към главния редактор на седмичника Николай Пенчев атакистите влизат безразборно в стаите на журналистите, търсейки автора на статията.
Наричат ги “проститутки” и “хомосексуалисти”
А на самия Пенчев софийският координатор на “Атака” Константин Костов обещава: “Дробчетата ще ти извадим, знаем къде живееш”.
Партийният вестник “Атака” излиза със заглавия за Гочева и Пенчев като “Мафия” в държавата на първата си страница, а в предаването “Дискусионно студио” по телевизия СКАТ
са публикувани личните телефони
на главните редактори на “24 часа” и “168 часа”, както и на други журналисти, а зрителите - насъсквани да им звънят с обиди.
Изпратени са репортери и оператори от телевизия СКАТ, които с микрофони и камери дебнат пред Полиграфическия комбинат по цяла нощ, за да атакуват вербално Гочева или Пенчев.
40 обаждания и есемеси със заплахи получава главният редактор на “24 часа”.
След инцидента Сидеров обяснява, че няма нападение, а мирно посещение на граждани в редакцията на вестник. Започва да твърди, че не е имало организация на хора за атаката в “24 часа” и “168 часа” и не знаел как мъжете, придружили го в редакциите, са разбрали за неговото намерение да посети тези медии. Веднага след това Съюзът на издателите излиза с позиция, че подобен акт в годините на демократичното развитие на страната, дори в “най-горещите” от тях, е незапомнен.
На 2 март същата година Сидеров и още около 50-ина души организират и митинг пред редакцията, блокирайки “Цариградско шосе”. Общината разрешава протеста, тъй като по онова време “Атака” е непридвидима с действията си. Политикът отново отрича да е нахлувал вътре и да е търсил саморазправа. Разказва, че имал среща с Николай Пенчев.
Впоследствие никой от депутатите на “Атака”, нахлули в редакциите - сред които Павел Шопов и Димитър Стоянов, - не се явява за разпит в полицията. Софийската градска прокуратура иска да се издирят и да бъдат призовани като свидетели депутатите и софийският областен шеф на “Атака”.
“Не съм призован по редовния начин. Ако бях, щях да се явя”, коментира тогава Сидеров пред “Дарик”. От прокуратата обявяват, че призовките на депутатите са връчени на сътрудник на “Атака”.
Комисията за етика в печатните медии излиза с решение, че в публикацията на “168 часа”
няма нарушение на Етичния кодекс
на българските медии, защото са спазени изискванията на кодекса, а именно - точност; проверка от няколко източника и достоверност; използвани са идентифицирани източници.
Впоследствие от немската група ВАЦ, която тогава е собственик на медиите, съобщават, че след инцидента главните редактори и най-застрашените журналисти от “24 часа”, “168 часа” и “Труд” ще имат лична охрана.
Юрисконсултът на медийната група Радомир Чолаков, днес политик, коментира, че хората, които депутатите повели с тях, си изпуснали нервите и започнали да обиждат журналистите и да сипят заплахи.
“С това
е мотивиран и реалният страх на журналистите - едно насъскване на хората
може да провокира някой с лабилна психика да се саморазправи с журналист лично, защитавайки своите политически лидери”, допуска Чолаков.
Сидеров завежда дело срещу медийната група, а главните редактори също. Съдът постановява, че политикът няма право на претенции. Той губи на първа инстанция и идва... сам на разговор с извинение.
2018 г. : Прокопиев гони “несвободния” “Канал 3”
Ф. Д. отказва да коментира вестници, Костов - данни за цензура, Валери Симеонов е осъден от Хекимян и Петков, нарекъл ги “корумпирани”
През 2018 г. издателят на “Капитал” и “Дневник” Иво Прокопиев гони от събитието си екип на телевизия “Канал 3”, дошъл да го отрази. На самото събитие - представяне на книга, той дава оценки коя телевизия е свободна и коя не.
“Не смятам, че попадате в квалификацията на свободна медия. Понеже сте орган на една политическа формация, която по никакъв начин не произвежда качествена журналистика”, се обръща Прокопиев към екипа на телевизията.
- На 12 август 1992 г. премиерът на първото синьо правителство Филип Димитров публично обявява, че няма да си общува с осемте най-големи български вестника. Министерският съвет изпраща неподписан факс до БТА, в който обявява, че пресцентърът на кабинета не намира смисъл да коментира, потвърждава или отрича информацията.
- Жан Виденов, който оглави след това червено правителство, наруга редакторите, че работят срещу националните интереси на страната.
- Като премиер Иван Костов изпадна в лют спор с водещата на “Неделя 150” по БНР Лили Маринкова през 1998 г. заради данни на “Галъп”, че 43% смятат, че в България има цензура.
- През 2021 г. Софийският градски съд осъди лидера на НФСБ и бивш вицепремиер Валери Симеонов за клевета срещу журналисти. Делото бе заведено от водещите от Би Ти Ви Антон Хекимян и Венелин Петков. При участие в сутрешния блок на БНТ през февруари 2020 г. водещата пита за корумпиран политик от скандала около Васил Божков. Симеонов обръща въпроса към тв водещите: “Ама не знаете?” “Ето ви го един Антон Хекимян. Вижте, с имена говоря. Ето ви го един Венелин Петков.”
Лидерът на “Атака”: Костадинов бе истеричен при първия сблъсък с медийната реалност
“Когато си политик, трябва да си готов за, нека така го кажа, медийната атака. Какво наблюдаваме тук - първия сблъсък на Костадинов с медийната реалност. Той каза: “О, тук има медии, които са еди-какви си”. Чакай, ти сега ли откри това? Аз от 20 г. го обяснявам.
Това поведение на Костадинов е инфантилно, нервно и истерично”
В това бе категоричен журналистът и лидер на “Атака” Волен Сидеров пред “24 часа” в коментар за случилото се тази сряда.
“Аз, преди да бъда политик, съм журналист, но журналист анализатор. Когато си такъв, тогава имаш по-вярната оценка как реагират журналистите. Минал съм през много етапи.
И с Костадин съм говорил и съм го предупредил какво го очаква
Това беше още миналата година, преди да влезе в парламента”, каза той. Сидеров обаче настоя, че когато един политик каже, че не харесва някого, трябва да каже нещата докрай.
“Дано да израсне и да стане политик, но в момента той не е”, допълни той.
Лидерът на “Атака” разказа и че в петък е гледал пресконференцията на “Продължаваме промяната” и направи сравнение между двете събития.
“Гледах поведението на журналистите там. Тази пресконференция беше истерична. Те крещяха, даже не знам дали накрая не се сбиха. Оказа се, че
Асен Василев и Кирил Петков са израснали и наистина са станали политици
Те се държаха изключително стабилно и хладнокръвно", посочи Сидеров.
“Не ги познавам тези момчета и не ги защитавам, но постъпиха правилно. Отговориха и политически правилно на Борисов и на предложението му за коалиция. Това ще ги запази като политическа формация. Казаха му - нали ни свалихте заедно с “Възраждане” и ДПС, защо сега не се обедините и не управлявате? Нали ще имат 130 депутати. Затова същото питам и аз”, подчерта Сидеров.
“Към вестник “24 часа” имам сантимент. Аз съм писал в него. Той ми е в сърцето. В него ме поканиха Валери Найденов и Петьо Блъсков. Това е вестник, който винаги ще е част от моя живот”, каза още Сидеров.