Мръсният въздух причинява стерилитет при момчетата, дори когато са в утробата
Учени откриха, че мръсотията и химикалите във въздуха засягат образуващите се жизненоважни органи на децата по време на бременността, което може да доведе до увреждания и стерилитет по-късно в живота, съобщава Евронюз.
Две нови проучвания, проведени в Европа, показват степента, до която причиненото от човека замърсяване може да повлияе на здравето на бъдещите поколения, преди дори да са поели първата си глътка въздух.
Специалисти от университета в Абърдийн в Обединеното кралство и университета Хаселт в Белгия намериха доказателства, че частиците от замърсения въздух, вдишани по време на бременност, могат да преминат плацентата и да навлязат в плода.
Констатациите, публикувани в списанието Lancet Planetary Health, показват, че малки частици черен въглерод или т.н. сажди могат да достигнат до бебето още през първия триместър на бременността и да попаднат в уязвимите развиващи се органи на плода, включително черния дроб, белите дробове и мозъка.
"Това, което е още по-тревожно, е, че тези черни въглеродни частици попадат и в развиващия се човешки мозък", каза професор Пол Фаулър от университета в Абърдийн.
„Възможно е тези наночастици да взаимодействат директно с контролните системи в човешките фетални органи и клетки“.
Черният въглерод е материал, отделян във въздуха от двигателите с вътрешно горене, електроцентрали, работещи с въглища, и други източници, които изгарят изкопаеми горива.
Според авторите не се знае още как точно тези малки частици влияят на детското здраве, въпреки това се смята, че химикалите, с които са покрити при тяхното изгаряне, са основен фактор при развитието на бъдещи заболявания по-късно през живота.
Отделно проучване, също публикувано тази седмица, установи, че излагането на жените на опасните "вечни химикали" по време на ранна бременност може да доведе до по-нисък брой и качество на сперматозоидите при момчетата по-късно.
Вечните химикали, познати като (ПФАС), са широко разпространени в обществото и индустрията. Използват се за направата на продукти с устойчиви на вода, топлина и петна покрития. Наричат се "вечни", защото те не се разграждат, лесно се разпространяват и веднъж попаднали в човешкия организъм, остават там завинаги.
Могат да бъдат открити в кърмата и в дъждовната вода на повечето места на планетата, включително в Антарктида.
Дългогодишно датско проучване предполага, че излагането на тези ПФАС в утробата може да повлияе на репродуктивния капацитет на бъдещите поколения, по-специално на броя и качеството на сперматозоидите при малките момчета.
Изследването, публикувано в Environmental Health Perspectives, разглежда качеството на спермата, обема на тестисите и нивата на репродуктивните хормони и ПФАС при 864 младежи.
Учените взели и кръвни проби от майките на момчетата от времето, когато са били бременни в третия месец с тях. Пробите са били запазени благодарение на датската Национална Биобанка. И са били проверени за над 15 вида ПФАС.
Проучването установило, че синовете, които са се развили при по-високи нива на "вечни химикали" в майчиния организъм, имат по-ниска концентрация на семенна течност, по-нисък общ брой на живи сперматозоиди и по-висок дял на непрогресивни, неподвижни и мъртви сперматозоиди в зряла възраст.
Броят, качеството и подвижността на спермата са ключови фактори, от които се влияе фертилитетът при мъжете. Тяхното влошаване причинява нарастващо безпокойство за двойките по света, които все по-често се обръщат към асистирана репродуктивна технология като ин витро оплождане (IVF), за да имат бебета.
Съвременни изследвания показват, че броят на сперматозоидите е намалял с една втора в рамките на 40 години. Според учените основните причини за това се крият сред начина на живот, тютюнопушенето, и мръсният въздух.
Изводите от датското проучване са изключително тревожни, защото то включва само млади възрастни от 18 до 21 години, които е малко вероятно да се притесняват или да знаят за статуса си на плодовитост.