Да използваме възможностите в името на общия просперитет

05.10.2022 07:32 Н. Пр. Дун Сяодзюн, посланик на КНР в България

Мирът и развитието винаги са били общи цели на човечеството, но днес светът се сблъсква с безпрецедентни за последното столетие промени и въздействието на продължаващата пандемия от COVID-19. Остри регионални кризи и глобални проблеми и предизвикателства като продоволствената и енергийна сигурност, климатичните промени и бежанските кризи възникват една след друга. Преплитат се традиционни и нетрадиционни заплахи за сигурността, които създават трудности пред глобалното развитие. Засилват се нестабилността и несигурността в развитието, мащабите и комплексността на проблемите пред сигурността са все по-големи, а последиците за Дневния ред на ООН за устойчиво развитие до 2030 г. ще бъдат сериозни.

Китай винаги е вярвал твърдо, че развитието е важна част от общочовешките ценности, както и че само то може да изкорени дълбинните причини за конфликтите. Единствено развитието може да гарантира основните права на народа и да удовлетвори стремежа на хората към по-добър живот. Същевременно обаче само когато се отделя еднакво внимание на развитието и сигурността, може да бъде постигната дългосрочна сигурност и устойчиво развитие. В този смисъл съвместното изграждане на обявената през септември 2013 г. инициатива „Един пояс, един път“ представлява призив от Китай към страните в нейния обхват да работят заедно за постигане на общо, координирано и устойчиво развитие.

Инициативата „Един пояс, един път“ заимства историческата символика на древния Път на коприната с неговия дух на мирно сътрудничество, откритост и приобщаване, взаимно учене едни от други и взаимна полза. Нейни основни ценности са равенството, уважението и сътрудничеството, а крайната й цел – формиране на общност на споделена съдба за човечеството. Разчитайки за изграждането си на съществуващи двустранни и многостранни механизми между Китай и страните в обхвата й, инициативата „Един пояс, един път“ предлага нова концепция за управление и обсъждане, създава платформа за сътрудничество и споделяне на резултатите от него, осигурява конструктивни решения в подкрепа на световната система за свободна търговия и отворена икономика, както и съдейства за глобалното управление при преодоляване на трудностите.

През последните девет години, благодарение на общите усилия на участващите страни, стъпка по стъпка „Един пояс, един път“ се превърна от визия в реалност. Към юли 2022 г. 149 държави и 32 международни организации са подписали над 200 документа за сътрудничество с Китай за съвместно изграждане на инициативата, обхващайки над 3000 проекта с почти 1 трилион долара инвестиции. „Един пояс, един път“ стана най-популярният глобален обществен продукт и платформа за международно сътрудничество в днешния свят. Тя се превърна в път към единство в името на справяне с предизвикателствата, икономическото и социалното възстановяване и разкриване на потенциала за развитие. Днес основната концепция и идеи на „Един пояс, един път“ са част от важни документи на Организацията на обединените нации (ООН), Г-20, организацията за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС), Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) и други международни структури, съчетавайки развитието на Китай с това на страните в обхвата на инициативата и от останалия свят.

От 2013 до 2021 г. годишният обем на търговията между Китай и страните, участващи в инициативата „Един пояс, един път“, нарасна от 1,04 до 1,80 трилиона долара, което представлява увеличение от 73%. Зоните за икономическо и търговско сътрудничество, построени от китайски компании в чужбина, са внесли в бюджетите на съответните страни данъци в размер общо на 6,6 милиарда долара, създадени са 392 хиляди работни места. Към края на юни 2022 г. преките нефинансови инвестиции на Китай в страните в обхвата на инициативата са надвишили 140 милиарда долара. Към края на юли в течение на 27 месеца подред над хиляда товарни влака са пътували ежемесечно между Китай и Европа, като общият им брой до момента е над 57 000, достигайки до 196 града в 24 европейски страни с 82 линии. Съотношението между влаковете, които пътуват по източното (Европа-Китай) и западното направление (Китай-Европа) е 0,8 към 1, което показва, че в общи линии е постигнат баланс и в двете посоки. Тези „стоманени кервани“ по новия Път на коприната укрепиха сухопътната връзка между Азия и Европа и се превърнаха във взаимноизгодно свързващо звено за страните и регионите в нейния обхват. Те вдъхнаха нов живот на древния Път на коприната.

Благодарение на стимулиращата роля на механизма за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), инициативата „Един пояс, един път“ получи добър отклик в този регион. Самият механизъм пък се превърна във важна част и полезно допълнение към цялостното сътрудничество между Китай и Европа, а централно- и източноевропейските страни дадоха мощна подкрепа за интегрирането на „Един пояс, един път“ в европейските икономически среди.

През 2018 г., на фона на рязкото съкращаване на преките чуждестранни инвестиции, тези на Китай в страните от Централна и Източна Европа се увеличиха с 67%, обръщайки тенденцията към спад. В края на 2020 г. китайските преки инвестиции в централно- и източноевропейските държави са били общо 3,14 милиарда долара, обхващайки сфери като енергетика, инфраструктура и логистика. Приключиха знакови проекти, сред които железопътната линия между Унгария и Сърбия, скоростната магистрала „Север-Юг“ в Черна гора, стоманодобивния завод „Смедерево“ и скоростната магистрала Е763 в Сърбия. Продължава да се развива китайско-европейската високоскоростна сухопътна и морска линия чрез гръцкото пристанище Пирея, а Централна и Източна Европа придобива все по-голямо значение във взаимосвързаността между азиатския и европейския континент. Статутът на тази част от Стария континент като ключов възел във взаимосвързаността от ден на ден нараства все повече. Морският мост в Пелешац, Хърватия, дело на Китайската компания за пътно и мостово строителство, не само бе изграден без никакви аварии, дефекти и замърсяване на околната среда, но също така помогна на хърватския народ да реализира своя отдавнашна мечта и стана модел за тристранно сътрудничество между Китай, Хърватия и Европейския съюз.

Същевременно търговският стокообмен на Китай със страните от Централна и Източна Европа навлезе в нов етап. За последните девет години той се увеличи с близо 85%, поддържайки ежегоден темп на растеж от 8% и надвишавайки три пъти средния ръст на китайската външна търговия. Според статистиката, от 2016 до 2021 г. вносът в Китай от Европейския съюз се е увеличил с 63,7%, от които този от страните от Централна и Източна Европа е нараснал със 127,3%. През 2020 г., когато Китай заедно с централно- и източноевропейските държави бяха засегнати от пандемията от COVID-19, обемът на търговията помежду им надвиши нивото от 100 милиарда долара, достигайки 103,45 милиарда и отбелязвайки ръст от 8,4%, противно на общата тенденция към спад. В 2021 г. стокообменът продължи да нараства, отбелязвайки ръст от 23,3% на годишна база и демонстрирайки силна жизненост и устойчивост.

Китай и България са страни, които се радват на традиционно приятелство. С общи усилия през май 2017 г. в България бе създадена първата Демонстрационна зона за сътрудничество в областта на селското стопанство, а през февруари 2019 г. в Пловдив отвори врати и първият Изложбен център за електронна търговия между Китай и Централна и Източна Европа. Прагматичното сътрудничество между двете страни в областите на икономиката, търговията, културата, туризма, образованието, науката, технологиите и здравеопазването продължи да се разширява, помагайки за задълбочаване на традиционната дружба и обогатяване съдържанието на стратегическото партньорство. Все повече и емблематични български продукти като кисело мляко, вино и продукти от розово масло влизат в домовете на обикновените китайци. Редица китайски компании, сред които „Хуауей“, „Сяоми“ и „ТиендзинФарм Култивейшън Груп Къмпани“, са в България, а взаимноизгодното сътрудничество между нашите страни се движи бързо към подобряване на качеството и надграждане.

През 2021 г. двустранната търговия между Китай и България преодоля негативните последици от пандемията и нарасна с 40,8%, достигайки рекордно висок обем от 4,1 милиарда долара. Китайски компании участват активно в български проекти, свързани с производството на соларна и вятърна електроенергия. Българската страна използва максимално платформи като Международното изложение за внос в Китай, Кантонския панаир и Изложението „Китай-ЦИЕ“, подписан беше протокол за фитосанитарни изисквания за износ на български тютюневи листа в Китай, а сферата на търговията със селскостопанска продукция продължава да се разширява. През октомври 2021 г. в Аграрния университет в Пловдив стартира официално Luban Workshop – съвместен българо-китайски проект, чиято цел е насърчаване на сътрудничеството между университетите и бизнеса в областта на земеделието, така че да бъдат подготвени повече местни висококвалифицирани кадри, които да отговорят на нуждите на двустранните инвестиции и търговия и укрепят още повече основата за по-активно прагматично сътрудничество.

Фактите показват, че съвместното изграждане на „Един пояс, един път“ отвори ново пространство за икономически растеж на света, създаде нова платформа за международната търговия и инвестиции, разшири практиката за оптимизиране управлението на глобалната икономика и даде нов принос за повишаване благосъстоянието на хората от страните в нейния обхват. Тази инициатива е общ път на възможности и просперитет за всички страни.

Най-важната причина, поради която „Един пояс, един път“ е широко приветстван от международната общност, е, че той се фокусира върху основния въпрос за развитието, винаги се придържа към принципите на съвместно обсъждане, съвместно изграждане и споделяне, задълбочава взаимноизгодното и печелившото сътрудничество и превръща визията за развитие и концепцията за съвместно развитие в реални резултати от развитието. Както заяви президентът Си Дзинпин, съвместното изграждане на „Един пояс, един път“ преследва развитие, подкрепя взаимна полза и предава надежда.

Днешният свят не е спокоен, но независимо от промените в международната обстановка, общата тенденция към икономическа глобализация, както и темата на нашето време, а именно мирът и развитието, няма да се променят. Съвместното изграждане на инициативата „Един пояс, един път“ отговаря на историческата тенденция към икономическа глобализация, на нуждата от промяна в системата за глобално управление и на силния стремеж на хората от целия свят да имат по-добър живот.

Китай и България притежават свои собствени ресурси и особености в развитието, но помежду им има широко пространство и перспективи за съвместно изграждане на „Един пояс, един път“. Китай е готов да работи с България за укрепване на политическите контакти и придвижване на по-нататъшното сътрудничество по линия на инициативата. Вярвам, че докато работим заедно, за да уловим момента и потенциала за развитие, Китай и България определено ще вървят по пътя на възможностите, които дава съвместното изграждане на „Един пояс, един път“ за общ просперитет, така че резултатите от него да бъдат в полза на нашите два народа.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>