БНБ опитва да охлади кредитите - ако не проработи, ще свива печалбата на банките
Централната банка вдига буфера за рискови заеми на 2% от октомври догодина. От този месец той става 1%, а от януари 2023 г. се качва до 1,5 на сто
От октомври 2023 г. БНБ вдига т.нар. буфер за рискови заеми. Аргументите - очакванията за нарастване на задлъжнялостта на фирми и домакинства заради увеличените лихви, което може да се отрази върху стабилността на банковата система.
Ако тази мярка се окаже недостатъчна, централните банкери напомнят, че могат да въведат ограничения в разпределението на печалбите на банките. В края на август тя е 1,4 млрд. лева и е с 55,8% по-голяма на годишна база. Активите на ва бавките са 146,5 млрд. лв.
Според новото решение на БНБ от последното тримесечие на 2023 г. всички банки ще заделят по 2% от всеки заем, преценен като рисков. Отчисленията ще формират резерв от 2%, за да покрият евентуални загуби, ако кредитът спре да се обслужва. По закон решението на БНБ трябва да бъде обявено на банките една година преди влизането му в сила.
От БНБ се надяват, че повишеният темп на кредитната активност ще бъде постепенно успокоен. От централната бака припомнят, че от 1 октомври тази година нивото на антицикличния буфер се вдига на 1%, а от 1 януари 2023 г. става 1,5 на сто.
При новото увеличение експертите на Димитър Радев са отчели, че съотношението кредит към БВП възлиза на 89,1%, което в момента не било притеснително. Като бъдат отразени обаче допълнителни индикатори, които отчитат състоянието на кредитния пазар, задлъжнялостта в перспектива, пазара на недвижими имоти и общото състояние на икономическата среда, перспективата се променяла.
От БНБ посочват още, че и продължителни периоди на висок кредитен растеж, какъвто има до момента, обичайно създават предпоставки за нарастване на задлъжнялостта. Това, в комбинация с очаквано влошаване на икономическите условия или на рязко повишение на лихвените проценти, увеличавало риска от ръст на необслужваните кредити.
Към тази неблагоприятна прогноза за първи път от доста време се добавят поскъпването на енергоносителите, потенциалните затруднения във веригите за доставки, индиректните ефекти от забавянето на икономическата активност и влошаването на потребителските нагласи. Този “букет” от фактори можел да засегне финансовото състояние и способността на хората с кредити да ги плащат редовно.
БНБ отново вдига ликвидния буфер за банките в опит да охлади постепенно кредитирането, като основният ръст при него идва от отпуснатите заеми за покупката на жилища.