Социолози: Няма да има стабилна власт след изборите, нарушаването на правилата се превръща в норма
Няма да има правителство след изборите, има системни проблеми в политическия живот, нарушаването на правилата се превръща в норма. Това заявиха в сутрешния блок на Би Ти Ви социолози и медийни експерти по повод дебата от снощи, когато Кирил Петков пристигна в студиото вместо бившия депутат от "Продължаваме промяната" Венко Сабрутев, а представителите на ГЕРБ си тръгнаха.
"Изборите вече не са парламентарни. Избираме депутати за парламент, който няма достатъчно пълномощия да решава въпросите, които ни интересуват. Кандидат депутатите се държат като местен, общински парламент. Те са едни и същи, предложенията им също. Няма да има нови резултати след изборите. Властта ще бъде временна и нестабилна. Участниците в дебата са бъдещите представители на коалиционно правителство, които не могат да се понасят. Донякъде то е невъзможно. Как ще преговарят? Дебатът се превърна в махленска свада. Депутатите нямат намерение да се занимават сериозно с проблемите на хората", каза Мария Пиргова.
"Арогантнтите и безпрецедентни хора, които не се съобразяват с правилата очевидно печелят симпатии. Трябва да се разберем като общество дали неспазването на правилата ще бъде новата порядка. На дебата се пакетираха така, както и до момента - ПП, ДБ и БСП срещу отсъстващите врагове ГЕРБ. Печелившите от тази ситуация на изборите ще бъдат "Възраждане", каза Стойчо Стойчев.
"Видях няколко системни проблема. Политиците като че ли мислят, че имат право да ни обливат от телевизора с всичко. Не трябваше да се стига до това Петков да бъде допуснат до студиото или всички останали трябваше да си тръгнат. Защо Кирил Петков като лидер би се подлжил доброволно на упражненията на втория ешалон на останалите партии? Не разбирам и защо ГЕРБ си тръгнаха. А Каримански през цялото време се стараеше да свали рейтинга на Петков", коментира Христо Панчугов.
"Бяхме свидетели на частни взаимоотношения в чуждо пространство. Има договорка между отделните партии за формата. Само форсмажор може да промени участниците. Излъчването струва доста пари. Няма възможност за прекратяване на предаването. При тази ситуация подготвените политици трябва да мислят единно", каза Росен Стоянов.