Нямам вина, върнете ме вкъщи, поиска Анка с пребитото дете. Съдът я остави в ареста (обновена, снимки, видео)
- Грам съчувствие и хуманност не е показала, твърди прокурорът
- Михайлова е с висока степен на обществена опасност, отсече съдия Светослав Узунов
С вторачен поглед, но и с непоклатимо спокойствие, 41-годишната Анка Михайлова, обвинена в жесток побой над осиновената си дъщеричка, изслуша искането на прокуратурата да остане постоянно в ареста.
"Нямам никаква вина, върнете ме вкъщи", бяха единствените й дума към съда в Пловдив.
Животът на детето на година и 9 месеца продължава да виси на косъм и лекарите се борят да го спасят.
Никаква емпатия и хуманност не е показала по време на разпитите Анка Михайлова, заяви зам.-районният прокурор Атанас Илиев. По думите му осиновителката на малката Севда е физически и психически здрава.
"Видно от психиатричната експертиза представените версии от нея не кореспондират на състоянието на детето", допълни той. И настоя съдът да й наложи постоянен арест, тъй като имало опасност да извърши друго престъпление или да се укрие. "На първо място трябва да се има предвид тежестта на престъплението, както и фактът, че обвиняемата има роднини в Германия, при които може да се укрие. Трябва да се вземе предвид и наказанието, което се очаква", допълни Илиев. Законът предвижда от 3 до 15 г. лишаване от свобода, ако се докаже вината й.
Двама адвокати защитаваха Михайлова - съпрузите Снежанка и Желязко Почеви.
"Моля да не уважавате искането за налагане на най-тежката мярка за неотклонение", пледира Почева. И добави, че няма предпоставки Анка да е извършила вмененото й престъпление. Липсвали и доказателства. "Никъде не се посочиха твърденията на свидетели, че подзащитната ми се е грижила за детето. И социалните работници не са констатирали, че към него се е упражнявало насилие. Личният лекар е заявил, че момиченцето редовно е преглеждано, събличано е и е нямало наранявания", изтъкна защитничката.
"Да, факт е, че има хапане по детето, но кога е направено? Майката е изпаднала в ужас, правила е дишане уста в уста. До колко това е редно, е отделен въпрос, но тя се е опитала да го върне в съзнание. Има данни, че е паднало. В стаята освен спалня има шкафове, има ръбове. Как и от къде е паднало, няма как да се докаже", добави адвокатката. По думите й прокурорът пропуснал да отбележи, че един от най-важните свидетели - Деница Тодорова, която живее под Анка, е била в спалнята, когато е чула силен удар, последван от тропане и бягане. След 20 минути е чула крясъци във входа и е видяла автомобил, в който се вкарва детето.
Според колегата й Желязко Почев това, че Анка имала роднини в Германия, не може да се прави извод, че ще се укрие. "Тя няма майка, баща, брат. Починали си. Къде ще отиде? Има и други мерки, като например забрана да излиза от страната. Защо искате най-тежката", обърна се той към обвинението. И пледира за по-лека мярка.
Съдът обаче уважи искането на прокуратурата. "Показанията на свидетелите подкрепят тезата на Анка Михайлова, но те не са били преки очевидци", отсече съдия Светослав Узунов. По думите на разпитаните лекари по тялото на малката Севда има много травми с различна давност. Един от медиците - офтамолог, който е прегледал детето, е констатирал, че има много кръвоизливи по ретината на момиченцето, които няма как да са причинени от едно падане.
Магистратите сметнаха, че обвиняемата е с висока степен на обществена опасност я оставиха за постоянно в ареста. Определението подлежи на обжалване.