"Радио Китай": Тихоокеанските островни страни не са пионки в плановете на САЩ за създаване на геополитическа конфронтация
На 22 септември държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен бе домакин на среща на външните министри на страните от инициативата „Партньори в синия Тих океан“ (Partners in the Blue Pacific; PBP). Той заяви, че САЩ се стремят към развитие в тихоокеанския район и търсят сътрудничество с партньорите си в областта на климатичните промени, изграждането на инфраструктурни проекти и др, пише радио Китай.
Инициативата „Партньори в синия Тих океан“ бе създадена през юни тази година. В нея са включени САЩ, Австралия, Япония, Нова Зеландия и Великобритания. Индия има статут на страна наблюдател. Американски медии посочват, че целта ѝ е по-добро координиране на фона на възходящото влияние на Китай в региона на южния Тих океан.
В геополитическата карта на САЩ южният Тих океан от много време не е бил в центъра на вниманието. А защо в момента този район изведнъж започва да се оценява като важен за стратегическо развитие? Според Стийв Шабо, американски депутат, подписаното наскоро споразумение за сигурност между Китай и Соломоновите острови притеснява САЩ. „Засилването на действията на САЩ в района на Тихия океан имат безспорни стратегически мотиви“, заяви той.
Засилването на присъствието на САЩ в района на тихоокеанските островни страни е водено от геополитическа стратегическа конкуренция. Михай Сора, учен в Австралийския Lowy Institute заяви, че ръководителите на тихоокеанските островни страни ненавиждат факта, че техните страни ще бъдат използвани като пионки в геополитическата конкуренция.
По отношение на външна помощ, САЩ винаги говорят от пиедестал на висок морал и цели, но практическите действия остават малко. Островните страни в Тихия океан се съмняват в искреността на техните ангажименти.
За тези страни най-важното в момента е справяне с предизвикателствата на климатичните промени и пандемията от COVID-19. Ако САЩ желаят да помагат на островните страни, те ще трябва да провеждат взаимноизгодно сътрудничество с тях на базата на взаимно зачитане и равенство, а не геополитическа игра и политически условия.